Mezinárodní energetická agentura: země OPEC dodržují dohodnuté snížení těžby

Indianexpress. Na konci listopadu se členové OPEC dohodli snížit těžbu o 1,2 milionů barelů za den, a to od 1. ledna na období šesti měsíců.

Mezinárodní energetická agentura (IEA) v pátek oznámila, že země OPEC do značné míry dodržují klíčovou dohodu o snížení globálního ropného nadbytku. IEA předpovídá, že poptávka po ropě bude zřejmě silnější, než očekávala. Ve své poslední měsíční zprávě IEA odhadovala „počáteční rekordní dodržování dohody ve výši 90 %“ vzhledem ke klíčové dohodě, která začala platit v lednu. Někteří producenti, zejména Saúdská Arábie, produkci snížily ještě více, než bylo vyžadováno, podotýká IEA a dodává, že „tento první pokles těžby je bezesporu jedním z nejhlubších v dějinách OPEC a jejich iniciativ ke snížení výstupu.“

Na konci listopadu se členové OPEC dohodli snížit těžbu o 1,2 milionů barelů za den, od 1. ledna na období šesti měsíců.

Kromě toho se připojili i těžaři z nečlenských zemí OPEC vedeni Ruskem a dohodli se v prosinci snížit svou těžbu o 558 000 barelů za den. Cílem bylo snížit nadbytek v globální ropné nabídce, která snižovala ceny. Ty se nyní pohybují kolem 50-55 dolarů za barel.

Do současnosti země OPEC z velké části dohodu dodržují, říká IEA, která analyzuje energetické trhy pro hlavní spotřebitele ropy.

Těžba ropy byla v lednu snížena o 1 milion barelů za den na 32,1 milionů barelů za den. Co se týče dodržování dohody nečleny OPEC, Rusko postupně najíždí na snižování těžby, Omán prohlásil, že dodržuje své závazky a Kazachstán „údajně převyšuje svůj cíl.“

Na straně poptávky IEA předpokládá, že vzhledem k dohodnutému poklesu těžby, by měla být poptávka po ropě poněkud silnější, než zpočátku očekávala.

IEA zvýšila svůj odhad již třetí měsíc v řadě a spočetla, že v roce 2016 poptávka vzrostla o 1,6 milionů barelů za den na 96,6 milionů barelů za den.

A nyní předpovídá, že poptávka znovu vzroste o 1,4 miliony barelů za den na 98 milionů barelů za den. Klíčovým faktorem za změnami směrem vzhůru byl „silnější růst v Evropě, než se očekávalo, částečně ovlivněný studeným počasím ve čtvrtém čtvrtletí roku 2016“, uvedla IEA.

Také uvedla, že nebude činit předpovědi ohledně produkce OPEC během šesti měsíců, které kryje dohoda o těžbě.

Kdyby ovšem byla zachována míra dodržování dohody z ledna, pak by rozdíl mezi globální poptávku a nabídku implikovat snížení zásob ropy o 0,6 milionů barelů za den, spočetla IEA.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.