V Brazílii jsou vyšetřováni spojenci prezidenta Temera

Reuters. Nejvyšší soud Brazílie souhlasil se zahájením vyšetřování spojenců současného prezidenta Michela Temera kvůli obviněním z toho, že se pokusili překazit vyšetřování politických úplatků kolem státní firmy Petrobras.

Státní zástupce Rodrigo Janot obvinil bývalého prezidenta Jose Sarneye, který je nyní senátorem, spolu se senátory Romero Jukou a Renanem Calheirosem z politických manévrů s cílem zabrzdit masivní vyšetřování známé jako „Operace mytí aut“.

Státní zástupce řekl, že podezřelý je také bývalý šéf Petrobrasu Sergio Machado.

Jedná se o první vyšetřování, které Nejvyšší soud a jeho soudce Edson Fachin autorizoval poté, co 2. února přijal operaci od svého kolegy Teori Zavasckého, který zemřel při nehodě auta.

Státní zástupce předložil důkazy v podobě nahrávek, které implikují, že muži plánovali obstrukce vyšetřování. Celý případ ukazuje ve špatném světle Temerovu pravicovou vládu.

Ta nyní čelila navíc  v brazilském státě Espirito Santo stávce policistů, kterou doprovázelo násilí. Policisté stávkovali za vyšší mzdy. Stávka zvedla kriminalitu a zvýšila také počet vražd v tomto brazilském regionu.  V sobotu sice vláda oznámila, že dosáhla dohody, ale policisté se do práce podle informací Reuters nevrátili.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.