Juncker: Británie může ohledně rozhovorů o Brexitu rozdělit EU

Reuters. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker řekl, že má obavy z toho, že Británie rozdělí zbylých 27 členů EU tím, že bude každé zemi během vyjednávání o Brexitu slibovat něco jiného.

„Ostatních 27 zemí EU to ještě neví, ale Britové ví velmi dobře, jak se s tím vypořádat,“ řekl Juncker v rozhovoru Deutschlandfunku. „Můžou slíbit zemi A toto, zemi B tamto a zemi C něco jiného a konečná hra bude, že nebude jednotný evropský postoj.“

Británie zahájí do konce března formální rozhovory o rozchodu s EU, což bude velkým testem pro celý blok, který se snaží vyřešit i další problémy jako např. udržet Řecko v eurozóně, uprchlickou krizi nebo zvolení Donalda Trumpa prezidentem. Nizozemí, Francie a Německo budou mít letos všeobecné volby, v nichž se očekává velký úspěch populistických a antievropských stran.

„Nyní každý vzhledem k Trumpovi a Brexitu říká: Teď je tu velká šance Evropy. Nyní je čas se semknout a postupovat společně,“ řekl dále Juncker v rozhlasovém rozhovoru, který byl vysílán v neděli.

Juncker dále řekl, že jednou oblastí, kde by zbylých 27 členů mohlo zlepšit spolupráci, je obrana. Británie a Francie jsou jediné země EU, které mají jaderný arzenál. Juncker, který přivítá v Bruselu příští víkend amerického viceprezidenta Mikea Pence, řekl, že protekcionistická obchodní politika prosazovaná Trumpovou administrativou je příležitostí pro EU vytvořit nová obchodní spojenectví.

„Byla by to změna, kterou musíme použít,“ řekl Juncker. „A neměli bychom dovolit, aby Britové nyní usilovali o obchodní dohody s jinými zeměmi, protože to není dovoleno.“  Doplnil, že dokud je Británie členem EU, tak je to Evropská komise, kdo smí vyjednávat obchodní dohody.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.