Německo si stěhuje domů své zlaté rezervy rychleji, než se očekávalo

Reuters. Německá centrální banky si stěhuje domů své zlaté rezervy, které byl uschovány v New Yorku a v Paříži rychleji, než bylo plánováno, oznámila banka ve čtvrtek. Důvodem je, že důvěra v euro opadává dokonce i v srdci měnové unie po dekádě pomalé ekonomiky.

Zlatá rezerva vážící 3 378 tun v hodnotě 120 miliard euro a uložená v době vrcholící studené války mimo dosah Moskvy, se stala symbolem německého ekonomického vzestupu a strážcem jeho stability.

Vzhledem k tomu, že se Evropa potácí od krize ke krizi, německá veřejnost byla znepokojená tím, že zlato je uloženo v zahraničí. Někteří dokonce tvrdí, že druhá největší rezerva zlatých cihel se může hodit pro návrat k německé marce, a to v případě rozpadu Eurozóny.

Již bylo přemístěno 583 tun zlata z New Yorku a z Paříže. Bundesbanka plánuje mít ve Frankfurtu polovinu svých zlatých zásob do konce roku 2017. To je mnohem dříve, než bylo v plánu. Zbytek rezerv je rozdělen mezi Federální rezervu v New Yorku a Bank of England. „Vedeme hodně diskusí o Trumpovi, vzhledem k dopadů na monetární politiku, makroekonomiku apod., ale centrální bance USA věříme.“ řekl člen Bundesbanky Carl-Ludwig Thiele na tiskové konferenci.

„O úschovně v New Yorku Trump žádnou diskusi nespustil,“ doplnil.

Jelikož francouzská kandidátka na prezidenta, Marine Le Pen a italské Hnutí pěti hvězd vedou otevřeně kampaň na stažení svých zemí z Eurozóny, důvěra ve společnou menu upadá.

Oponenti tvrdí, že nepružnost měnové unie je nutí stále jen aplikovat politiku škrtů (austerity), čímž se udržuje vysoká nezaměstnanost, nízké mzdy a slabá konkurenceschopnost, což udržuje ekonomickou slabost. To všechno země od sebe naopak vzdaluje a je to přesným opakem toho, co mělo euro za cíl.

Spořiví Němci, kteří pracují na tom, aby splatili dluh z vrcholu krize, se mezitím cítí nuceni financovat mnoho evropských nejslabších ekonomik, což vytváří problémy.

Bundesbanka je i tak spokojená s tím, že má doma jen půl rezerv a nemá žádné další plány na relokaci dalších rezerv, řekl  dále Thiele. Doplnil, že plán Británie opustit EU neměl na plány žádný dopad, jelikož Londýn zůstává klíčovým trhem pro obchodování a bezpečným místem pro úschovu.

Aby uklidnila veřejnost a zmírnila spekulace, že zlato tam možná ani není, vydala Bundesbanka seznam zlatých prutů čítající 2 300 stran za rok 2015 a slíbila zvýšenou průhlednost..

Během studené války bylo 98 % německého zlata uskladněno v zahraničí. Největší část 931 tun byla přemístěna zpět z Bank of England v roce 2000.

Jakmile bude přemístění dokončeno, Bundesbank bude mít 1 236 tun v New Yorku, 432 tun v Londýně a zbytek ve Frankfurtu. Současný transfer zahrnuje 300 tun z New Yorku a 374 tun z Paříže.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.