Schäuble vznesl proti Schulzovi vážné výtky

Die Welt. Ministr financí Německa Wolfgang Schäuble tvrdě zkritizoval Martina Schulze. Schäuble vidí u kandidáta SPD podobné metody, jaké použil Trump ve svém volebním boji. Kdo chce být kancléřem, nesmí o Německu mluvit tak špatně. Píše o tom deník Die Welt.

Z CDU zazněly jasné hlasy: Ministr financí Wolfgang Schäuble vidí podobnosti mezi kandidátem SPD na kancléře a americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

„Když nechává Schulz volat své příznivce „Make Europe great again“ (pozn. Učiňme Evropu znovu velkou), pak je to téměř doslova Trump.“, řekl Schäuble Spiegelu. Způsob, jakým se Schulz populisticky zaklíná údajným rozdělením společnosti, se řídí postfaktickou metodou volebního boje v USA.

Schäuble řekl, že byl kandidátovi SPD na kancléře prospělo, kdyby občas trošku rozvažoval. Mluví o Německu špatně, což by neměl dělat nikdo, kdo se chce stát kancléřem. Zemi a Němcům se daří tak dobře, jak už dlouho ne, řekl dále Schäuble.

„V době, kdy celosvětově vzrostlo pokušení populismu, nesmí politici mluvit tak, jako pan Schulz“, říká Schäuble. „Když chce bojovat proti populismu, jak tvrdí, pak by měl tato fakta vzít na vědomí.“

Od té doby, co ho SPD povolalo jako kandidáta na kancléře, jdou preference strany nahoru. V aktuálních průzkumech ztrácí obě dvě strany (CDU/CSU) na úkor sociálních demokratů. Ve čtvrtek byly preference SPD podle dvou výzkumů na 33 %.

Hlavní politici SPD mezitím reagovali na Schäubleho vyjádření. Podle nich v CDU očividně vládne panika, protože se miláček průzkumů Schulz strefil u občanů do černého. „Schäuble klesá na úroveň Trumpa: nevěcnou a hysterickou. Trapné!“, napsal v reakci šéf frakce SPD Thomas Opperman na Twitter.

Další funkcionář SPD Ralf Stegner se domnívá, že pokud Schäuble přirovnává Schulze k „velkohubému americkému prezidentovi Trumpovi“, pak se „Konrad Adenauer musí otáčet v hrobě.“

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.