Šéfka MMF Lagardeová říká, že se obává evropských voleb

Reuters. Šéfka MMF Christine Lagardeová v neděli prohlásila, že se obává výsledků blížících se voleb v Evropě, i když zdůraznila, že Eurozóna činí pokroky směrem k řešení svých ekonomických problémů.

„Mám obavy, jako je máme všichni, ohledně některých těchto voleb“, řekla Lagardeová na mezinárodní konferenci tvůrců ekonomické politiky a akademiků v Dubaji, když dostala otázku na letošní volby ve Francii, Nizozemí a v Německu.

Dále to ovšem nerozvedla. Ve všech třech zemích sílí proti-establishmentové tendence.

Lagardeová dostala také otázku, zda se evropské vlády dále přou o tom, jak vyřešit dluhovou krizi Eurozóny a zda je to příznak toho, že EU není schopna vyřešit velká témata. Lagardeová v odpovědi bránila EU s tím, že Irsko, Portugalsko a Kypr se z krize již dostaly. Ale doplnila, že je „potřeba udělat víc, mnohem víc. O tom není sporu.“

Lagardeová také doplnila, že MMF bedlivě sleduje plán americké administrativy znovu prozkoumat zákon o finanční reformě Dodd Frank, který byl zaveden, aby snižoval riziko na Wall Street po globální finanční krizi.

„Když jde o finanční stabilitu, schopnost dohledu, sílu institucí s řádnou zodpovědností – myslím, že to je zásadně důležité pro úkoly, které MMF má, a to je finanční stabilita po celém světě.“

Lagardeová také řekla, že jsou důvody k optimismu ve vztahu k americkému ekonomickému růstu. Ten by mohl být podpořen daňovou reformou a výdaji na infrastrukturu, které Trump plánuje. Dále nicméně doplnila: „Nejvíce znepokojující je, že to bude mít dopad na zbytek světa.“

Rychlejší americký růst a nízká nezaměstnanost by mohly vést k dalšímu zvýšením americkým úrokových sazeb, zatímco inflace v USA se začala blížit prahu, který by také vyvolal monetární restrikci, uvedla.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.