Setkání Trump – Trudeau podtrhuje delikátní úkol: přepracování NAFTA

Marketwath.com.Prezident Donald Trump a kanadský premiér Justin Trudeau se setkají v pondělí ve Washingtonu, Setkání snad poskytne obrázek o tom, jak se bude Trumpova administrativa snažit přepracovat 23 let starou dohodu NAFTA.

Trump chce NAFTA znovu vyjednat a slíbil, že získá pro USA nové a lepší podmínky. Do této doby se zaměřil hlavně na Mexiko a deficit obchodní bilance USA s ním ve výši 63 miliard dolarů.

Trudeau, představitel druhé země NAFTA, už naznačil, že se bude snažit o navázání hladkých vztahů a nalezení společných základů s Trumpem navzdory mnoha politickým odlišnostem obou představitelů včetně otázky imigrace.

Nebyly zveřejněny žádné detaily ohledně jejich setkání, i když budoucnost NAFTA a následky případné „hraniční“ daně budou nejspíše tím hlavním, říkají experti. Tiskový mluvčí Bílého domu, Sean Spicer uvedl, že agendu budou tvoři „obchod a bezpečnost.“

Trudeauovým příjezdem začíná jemné manévrování, které stanoví tón formálních rozhovorů pro nové upravení dohody. To bude vyžadovat spolupráci všech tří zemí, včetně jejich zákonodárců.

Trump ještě formálně Kongres neuvědomil o plánech diskutovat o NAFTA, což je krok, který je potřeba mít 90 dnů předtím, než mohou vyjednávání začít. To se týká  jakékoliv obchodní dohody, která podléhá zrychlenému zvážení Kongresu.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.