Fischer z FEDu: Trumpova fiskální politika je značně nejistá

Místopředseda amerického FEDu Stanley Fischer řekl, že panuje značná nejistota ohledně americké fiskální politiky Trumpovy administrativy, ale FED bude striktně dodržovat své cíle směřující k plné zaměstnanosti a k inflaci ve výši 2 %.

Fischer na ekonomickém summitu ve Warwicku prohlásil, že se nedomnívá, že Dodd-Frank finanční regulace nebudou zrušeny jako celek, a že doufá, že kapitálové požadavky pro banky nebudou významně sníženy.

„Je zde značná nejistota, co se vlastně stane. Myslím, že to nikdo ani neví. Je to proces, který zahrnuje jak vládu, tak Kongres, který rozhoduje o fiskální politice“, řekl Fischer v odpovědi na otázku.

„V tuto chvíli jedeme přesně podle toho, co vidíme jako naši zodpovědnost dle zákona, což znamená udržovat plnou zaměstnanost a dostat inflaci na 2 %.“

Také řekl, že si myslí, že legislativa upravující bankovní regulaci Dodd-Frank nebude zrušena, i když se mohou objevit určité úpravy.

„Myslím, že Dodd-Frank jako celek nebude zrušen, ale mohou se objevit nějaké úprav““, řekl. „Významně snížit kapitálové požadavky by snížilo bezpečnost systému. Opravdu doufám, že to se nestane.“

Zákon o finanční regulaci Dodd-Frank byl přijat v roce 2010 po finanční krizi v letech 2008-09 a zahrnuje legislativu vyžadující, aby banky udržovaly vyšší úrovně kapitálu.

Fischer také zmínil, že úpravy Dodd-Franka by mohly zahrnovat menší nároky na komunitní banky.

Tyto komentáře přišly den poté, co hlavní bankovní regulátor FEDu Daniel Tarullo, oznámil svou rezignaci a podpořil tak plán prezidenta Trumpa zmírnit reformy, které byly zavedeny po finanční krizi 2008-2009.

Minulý týden Trump nařídil revizi hlavních bankovních pravidel, která byla zavedena po finanční krizi 2008, čímž vyprovokoval útok od Demokratů a posílil bankovní akcie v očekávání, že se blíží volnější bankovní regulace.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.