Tisíce Němců stávkují za vyšší platy

Tagesschau.de. Po celém Německu protestovali tisíce pracovníků veřejné služby za vyšší platy nebo už přímo vstoupili do výstražné stávky. Tarifní vyjednávání probíhá těžce – odbory požadují v třetím kole vyjednávání v tomto týdnu konečně průlom.

V tarifním boji veřejného sektoru se zaměstnanci opět pokusili zvýšit pomocí masivních výstražných stávek tlak na zaměstnavatele. Po celé zemi tisíce zaměstnanců přestalo pracovat a přišli na protestní akce a sešli se na manifestacích.

Podle údajů odborů se na manifestacích v Severním Porýní-Vestfálsku, Hamburku, Dolním Sasku a Brémách asi 13 000 lidí. Největší protestní shromáždění bylo v Düsseldorfu s asi 7 000 účastníky.

Podle miliardových přebytků ve veřejných rozpočtech je při tarifním vyjednávání prostor pro navýšení. Bez přiměřených platů hrozí, že povolání veřejné služby budou neatraktivní. Už nyní jsou problémy najít dostatek personálu, píše německý deník.

Také vedoucí vyjednavač svazu státních úředníků Willi Russ zdůraznil s ohledem na blížící se třetí kolo vyjednávání, že se nespokojí s almužnou.  „Teď nastal čas výplaty.“ Zaměstnanci požadují navýšení o 6 %. Jedná se o zaplacení asi milionu zaměstnanců spolkových republik a o platy 2,2 milionů úředníků jednotlivých zemí a nižších správních jednotek, ale i o penzisty, na které se výsledek vyjednávání také bude týkat. Doposud strana zaměstnavatelů odmítá požadované navýšení platů jako příliš vysoké.

Stávky postihly především na severu mimo jiné univerzitní kliniky a univerzity, pracovní centra, komunální služby, ministerstva, finanční úřady a soudy. Tarifní rozhovory budou pokračovat 16 a 17. února v Postupimi.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.