Čína: Index cen výrobců vyletěl na 6,9 % díky dražší ropě

Asia Times. Inflace roste v Číně nad očekávání: Index cen výrobců na 6,9 % a Index spotřebitelských cen na 2,5%. Nárůst cen komodit je hůl o dvou koncích, píší noviny Asia Times.

Inflace v Číně nadále roste nad očekávání, a to oproti očekávání prognostiků. Investoři tápou nad tím, jak centrální banka rozdělí peníze, aby příští rok udržela růst, ale zároveň se vyvarovala přiložit polínko k nárůstu cen nemovitostí.

Aktuální cenové zprávy přišly těsně poté, co Peking oznámil lednový nárůst zahraničního obchodu. V něm jen dovozy vzrostly o 16,7 % ve srovnání s minulý rokem. Nárůst byl dán podstatně vyššími jednotkovými náklady za dodávky železné rudy, uhlí i surové ropy.

Dovezená ropa stála v lednu o 46,7 % více než před rokem. Ceny železné rudy vzrostly o 81,3 %, zatímco ceny uhlí se více než zdvojnásobily, uvedla Generální celní správa.

Silná čínská poptávka po globálních komoditách bezesporu podpořila oživení cen surovin od začátku roku 2016. Nárůst cen komodit se teď projevuje také v tovární výrobě, a to mnohem rychleji, než se očekávalo.

Index cen výrobců (PPI), který měří prodejní ceny více než 20 000 průmyslových položek vyšlých z továren, poskočil o 6,9 % oproti předchozí úrovni 5,5 %. Ekonomové očekávali nárůst  ve výši 6,3%.

Zvýšení PPI může signalizovat lepší obchodní vyhlídky pro zpracovatele, jelikož se mohou těšit z rostoucích prodejních cen. Ovšem problémem pak může být to, že oživení cen není v Číně rovnoměrně rozprostřeno přes celý produkční řetězec.

PPI v těžbě, která je na počátku řetězce, vyrostlo na 31,0 % z již vysokých prosincových 21,1 %. Další úroveň, což je PPI u surovin vzrostla na 12,9 % z 9,8%, zatímco PPI pro konec výrobního procesu, tedy zpracovatelský průmyslu vystoupal jen málo na 5,9% z 5,1%.

Vyšší ceny komodit už stojí Čínu asi 10 miliard dolarů, a to každý měsíc a týká se to dovozu. Aktuální čísla PPI  ukazují, že cenová síla čínských výrobců oslabuje při pohybu nabídkovým řetězcem dolů (tedy k finálním produkci).  To je málo známý fakt.

Lednové údaje Indexu spotřebitelských cen (CPI) také vzrostly na 2,5 % z prosincových 2,1 % a také jsou před tržním konsensem ve výši 2,4 %. Vyšší ceny potravin vysvětlují velkou část nárůstu CPI, což je pro měsíc související s čínským novým rokem typické. Je možné očekávat, že ceny potravin budou v následujících měsících klesat.

Také ceny související s cestováním byly další kategorií, která získala silnou podporu, a to díky týdenní národní dovolené. Letenky vzrostly o 18,6 % ve srovnání s minulým rokem, zatímco poplatky cestovních kanceláří šly nahoru o 11,1 %.

Taková situace ukazuje na to, že čínští spotřebitele jsou velmi ochotni „se rozšoupnout“ v případě cestování a zábavy jako způsob oslavy nového roku. Inflace za širokou kategorii cestování je na 9,9 %, což je nejvyšší údaj za posledních 15 let, měřeno prázdninami nového roku.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.