Trumpův ministr obrany Mattis na „ujišťovací“ návštěvě v Evropě

AP. Nový ministr obrany USA Jim Mattis přijíždí na návštěvu Evropy, kde bude jeho úkolem ujistit evropské spojence o závazku USA v oblasti bezpečnosti. Jak sdělil novinářům na cestě do Evropy, NATO je podle něj „neúspěšnější vojenská organizace v dějinách“.

Vedle toho bude Mattis nejspíš požadovat další navýšení vojenských rozpočtů zemí NATO, což je jeden z Trumpových požadavků. Vedle větší evropské angažovanosti ve vojenských misiích v Afghánistánu a dalších zemích, jak píše agentura AP.

Tématem rozhovorů bude zřejmě také skandál bývalého Trumpova poradce v oblasti národní bezpečnosti Micheala Flynna, který musel rezignovat kvůli svým kontaktům s ruským velvyslancem v době, kdy byl mimo veřejný úřad. Mattis už řekl k věci, že Flynnův odchod nemá dopad na americkou politiku vůči Rusku.

Vedle jednání v Bruselu se Jim Mattis zúčastní také bezpečnostní konference v Mnichově, kde vystoupí s projevem.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.