V roce 2016 přijalo Japonsko celkem 28 uprchlíků

Financial Times, tištěná verze, 14.02.2017.  Japonsko přijalo v minulém roce celkem 28 uprchlíků, což je o jednoho více než v roce 2015, píší úterní Financial Times. Země má v azylovém řízené ultra-striktní podmínky.

Takto malé číslo lidí s uděleným azylem v Japonsku kontrastuje s celkovým zvýšením žadatelů o azyl v Japonsku. V roce 2016 se číslo zvedlo o 44 % na celkem 10 901 žadatelů. Jen 0,24 % žadatelů je v Japonsku úspěšných. Zatímco další země ve světě jsou čím dál více uzavřenější k dalšímu přijímaní uprchlíků, Japonsko má už nyní striktní systém azylového řízení už dlouhou dobu. Tento systém funguje i přes to, že formálně je Japonsko v souladu s mezinárodními konvencemi.

K žadatelům o azyl patří obvykle občané zemí jako jsou Indonésie, Nepál, Filipíny, Turecko a Vietnam. V minulém roce udělilo Japonsko azyl například občanům Afganistánu, Etiopie, Eritrei a také z Bangladéše.

Samotný azylový proces je poměrně složitý a znamená několik let ověřování a dalšího „papírování“. Po tuto dobu Japonsko žadatelům poskytuje kvazi-azylový status. Nicméně ve většině případů jsou tyto žádosti zamítnuty a dochází k deportacím. Jedním z hlavních důvodů je to, že azylová pravidla v případě politického azylu požadují, aby byl v hledáčku nedemokratických režimu osobně a individuálně. Nárok na azyl například nemá osoba, která se v Sýrii zúčastnila proti-asadovských demonstrací.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.