Kandidátka na srbskou prezidentku nedoporučuje Srbům vstup do EU

Přečetli jsme v srbském deníku Danas: Nezávislá kandidátka na prezidentku Srbska, předsedkyně Srbského institutu ve Washingtonu, Danijela Sremac, nedoporučuje svým krajanům vstup do Severoatlantické aliance ani do Evropské unie, ve které by, podle ní, nemělo Srbsko významnou pozici.

Daniela Sremac má americké i srbské občanství a její činnost v Srbském institutu si mimo jiné klade za cíl získat pro Srbsko podporu, nebo alespoň porozumění, ze strany Spojených států amerických. Republikáni, které v současné době v Bílém domě zastupuje prezident Donald Trump, údajně Danielu Sremac podpořili, když v roce 1999 protestovala proti bombardování Jugoslávie letadly NATO a vydala k tomuto tématu knihu. Bombardování Srbska byla ze strany USA iniciativa Clintonovy administrativy, která v čele Spojených států působila koncem devadesátých let minulého století.

Ve svém politickém programu Danijela Sremac upřednostňuje podporu drobnému a střednímu podnikání a chce se pokusit získat pro pomoc mateřské zemi také „srbskou diasporu“ v zahraničí, s jejíž pomoci by chtěla přispět k založení banky podporující podnikání ve své zemi. Ve vztahu k Evropské unii Sremac dodává, že je zapotřebí konečně zabrzdit „vydírání Srbska ze strany EU“ (da treba da se zakoči proces ucenjivanja Srbije od strane EU).

K citlivému tématu vztahů mezi Srbskem a ze Srbska vydělených území Kosova a Metohije se Danijela Sremac vyjádřila v tom smyslu, že je třeba iniciovat nová jednání na půdě OSN, s cílem vytvořit v těchto oblastech, tedy na severu Kosova, nezávislé srbské území po vzoru Republiky srbské, které je jedinou zárukou zabezpečení práv a bezpečnosti Srbů v oblasti. Domnívá se, že nová americká administrativa bude mít pro tuto iniciativu pochopení.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.