Krize kolem Trumpova poradce Flynna přerůstá v konflikt se zpravodajskými službami

Financial Times, 16.02. 2017, tištěné vydání. Prezident Trump odpověděl na současnou krizi kolem jeho okolí v Bílém domě veřejnou válkou s americkou zpravodajskou komunitou, píší čtvrteční Financial Times.

Trump zpravodajce obvinil z toho, že se snaží o to podkopat jeho prezidentství pomocí „kriminální“ kampaně pomocí zveřejňování informací o jeho poradcích.

Prezident také obvinil média ze slepé nenávisti a zpravodajské služby z pomsty. Ve svém Twitteru ve středu napsal, že je velmi „neamerické“, aby se na veřejnost dostávaly klasifikované materiály jako by šlo o bonbón.

Na tiskové konferenci ve středu potom označil reportáže CNN a New York Timesu o tom, že on a jeho poradci měli kontakty s Ruskem, za „kriminální jednání“. Prezident za tím viděl volební prohru Hillary Clintonové.

Zpravodajské služby došly k závěru, že Rusko se vměšovalo do prezidentských voleb v roce 2016 a oslabilo Hillary Clintonovou. Ovšem to, že by Kreml spolupracoval na Trumpově kampani by takovým obviněním dalo nový rozměr.

Paul Manafort, který byl do srpna šéfem Trumpovy kampaně FT řekl, že nebyl nikdy nijak spojený s Vladimirem Putinem nebo ruskou vládou.

Trump vyhodil svého bezpečnostního poradce dva týdny po tom, co ministerstvo spravedlnosti zveřejnilo, že Bílý dům byl uveden v omyl ohledně Flynnových kontaktů s ruským velvyslancem v době, kdy Flynn neměl žádnou veřejnou funkci.

Přesto Trump v médiích mluvil o Flynnovi jako o „skvělém člověku“, kterému se dostalo „neférového jednání“ od médií. Okolnosti Flynnova propuštění rychle přerostla ve skandál.

Vedení republikánů odmítalo další, hlubší vyšetřování Trumpových styků s Ruskem, ale demokraté a s nimi někteří republikáni chtějí takové vyšetřování vyvolat.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.