Trumpův šéf Pentagonu Mattis v Bruselu: S Ruskem se musí vyjednávat z pozice síly. Moskva reagovala

CNN/AP/Reuters. Nový ministr obrany USA Jim Mattis při především jednáním ministrů zemí NATO řekl, že s Ruskem se musí jednat z pozici síly. Vedle toho dal, jak napsala agentura AP, členským zemím ultimátum, které požaduje zvýšení vojenských výdajů na 2 % HDP. Podle Mattise už americký daňový poplatník nemůže nést náklady na obranu západních hodnot sám.

Šéf NATO Stoltenberg Mattisova slova ohledně tlaku na zvýšení vojenských výdajů zemí NATO uvítal.

Mattis dále řekl: „Zatímco se USA a celá aliance snaží o to být s Ruskem v kontaktu, musíme se připravit na to bránit sami sebe, pokud se Rusko rozhodne jednat proti mezinárodnímu právu.“

Následně Mattis dodal, že podobně jako v době studené války je třeba nechat otevřené politické kanály pro spolupráci a zmenšování napětí. „Jsme otevření příležitostem obnovit vztah spolupráce s Moskvou, zatímco zůstáváme realističtí v našem očekávání a ubezpečujeme naše diplomaty, aby vyjednávali z pozice síly.“

Podle agentury Reuters na Mattisova slova ve čtvrtek reagoval ministr obrany Ruska Sergej Šojgu. Šojgu řekl, že Rusko je připraveno na obnovení spolupráce, ale zpochybnil, že by vedení dialogu z pozice síly fungovalo.

„Jsme připraveni obnovit spolupráci s Pentagonem, ale pokusy o to stavět dialog s Ruskem z pozice síly jsou marné.“ Moskva očekává vyjasnění pozice Pentagonu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.