Volby v Nizozemí: Geert Wilders chce odejít z EU a Korán srovnává s Mein Kampfem

Die Welt. Za měsíc se v Nizozemí bude volit nový parlament. Pravicový populista Geert Wilders má šanci z nich vzejít jako vítěz. V nedělním televizním interview vysvětlil podrobně i provokativně své cíle, napsaly německé noviny Die Welt.

Nizozemský pravicový populista Geert Wilders chce po své volební vítězství své strany v březnu podpořit rozsáhlý zákaz islámu. „Islámská ideologie je možná ještě nebezpečnější než nacismus,“ řekl politik v nizozemské televizi. Požaduje opakovaně zákaz koránu a uzavření mešit.

Jednalo se o první velké televizní interview pravicového populisty před parlamentními volbami 15. března. Podle průzkumů se může jeho Strana pro svobodu (PVV) s asi 20 % stát nejsilnější. Většina etablovaných stran s ním spolupráci odmítá.

Přesto požadoval Wilders v případě volebního vítězství účast na vládní koalici. „Pokud voliči skutečně PVV tak vynesou vzhůru, jak ukazují některé průzkumy, pak nás nelze obejít.“, řekl 53letý poslanec v asi hodinu trvajícím rozhovoru pravicově konzervativní stanice WNL. V současné době je PVV zastoupena v parlamentu dvanácti poslanci (8 %).

Wilders chce odejít z EU

Wilders líčil údajná nebezpečí pro Nizozemí, která vyplývají z „islamizace“ a „masové imigrace“. „Naše země je ukořistěna a my si ji musíme dobýt zpět.“

Korán srovnal s Hitlerovým Mein Kampf a mešity s „nacistickými chrámy“, v nichž se denně vyzývá k nenávisti a násilí. „Prokážeme našemu právnímu státu laskavost, když už toto dále nedovolíme,“ řekl. Asi 6% z celkem 17 milionů obyvatel Nizozemí jsou muslimové.

Podle britského vzoru usiluje také Wilders o odchod Nizozemí z EU. Požaduje také znovuzavedení hraničních kontrol.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.