Politika zatěžuje korporátní dluh Eurozóny

FT, tištěná verze, 16.2., str. 20. Výnosy v Eurozóně divergují – před oslabením kvantitativního uvolňování Evropské centrální banky. Volby jsou další nejistotou.

Politické obavy se začaly šířit na podnikový trh dluhopisů. Výnosy pro podobné dluhové tituly vydané v různých zemích Eurozóny začaly v posledních týdnech divergovat.

Tento posun přichází s tím, jak obchodníci a investoři očekávají snížení objemu nákupu dluhopisů Evropskou centrální bankou, která nyní svou politikou tlačí výnosy k rekordně nízkým úrovním a také před volbami v řadě zemí Eurozóny, kdy výzkumy veřejného mínění ukazují rostoucí popularitu populistických a euroskeptických stran.

Výnosy z dluhopisů pro srovnatelné korporátní dluhopisy v Itálii a Španělsku se posunuly vzhůru ve srovnání s těma tzv. „jádrovými“ zeměmi jako je Německo či Francie, uvedla data JP Morgan.

Rozdíl mezi průměrnými výnosy korporátních dluhopisů s ratingem BBB na periferii a jejich ekvivalentů ze zemí jádra se rozšířili na 15 bazických bodů, z téměř žádného rozdílu z listopadu. „Začíná se to skutečně objevovat“, řekl Matthew Bailey, úvěrový stratég v JP Morgan. Upozornil na francouzské prezidentské volby, možnost předčasných voleb v Itálii a rizika americké administrativy pro španělské firmy, které fungují v Jižní Americe, jako důvody tohoto pohybu.

Minulé léto Evropská centrální banka rozdmychala zlepšení u evropských korporátních dluhopisů tím, že je přidala k nákupům vládního dluhu a pokoušela se tak povzbudit inflaci a růst v Eurozóně. Tento týden ECB nakoupila korporátní dluhopisy za asi 63 mld. euro. Takové její kroky pomohly vykompenzovat obavy ohledně specifických rizik v různých zemích Eurozóny. Její nákupy suverénního dluhu pomohly zmírnit specifická rizika pro danou zemi v mnohem větších trzích vládních dluhopisů, proti nimž jsou korporátní dluhopisy typicky oceňovány.  

Nicméně letos se objevily známky slábnutí tohoto efektu, obzvláště vzhledem k tomu, že ECB bude zmenšovat objem svých nákupů od března. Tato očekávání se časově shodují se zaměřením na volby v Nizozemí a ve Francii a zároveň také na nutnost reformovat italských bankovní sektor.

„Lidé nyní přemýšlejí o  snižování nákupů korporátních dluhopisů a až se to stane, při vědomí, že trh je stále dosti těsný a pokud je zde oslabení nákupů ECB, pak uvidíme ‚paniku ze zužování'“, říká Henrik Johnsson z Deutsche Bank.

Pohyby směrem ke snižování nákupu dluhopisů jsou „užitečnou připomínkou pro investory, že současné extrémně silné tržní podmínky nebudou existovat věčně,“ dodává.

Největší pohyb v periferních korporátních spreadech (rozpětí) byl v Itálii, jejíž desetiletý dluh se obchoduje za 2,2 % a od října vzrostl o jeden procentní bod. Vyšší výnosy požadují investoři i u francouzských vládních dluhopisů ve srovnání s německými – tento rozdíl dosáhl čtyřletého vrcholu.

Bailey se domnívá, že „neočekávaný výsledek voleb“, např. vítězství krajně pravicové kandidátky Marine Le Penové, by mohlo pohnout prémii pro korporátní dluhopisy periferních zemí na 100 až 200 bazických bodů.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.