MMF při záchraně Řecka škudlí

Spiegel. MMF se bude účastnit záchranného programu pro Řecko. Ovšem částka je, dle informací Spiegelu, podstatně nižší, než se dříve předpokládalo.

MMF se bude zřejmě na třetím záchranném balíčku pro Řecku podílet jen částkou ve výši maximálně pět miliard euro. Podle dalších informací Spiegelu vycházejí z částky tohoto řádu evropští věřitelé.

Původně se v létě roku 2015, kdy byl balíček dohodnut, hovořilo o 16 miliardách euro. Minulý týden se MMF po dlouhé sporu přiklonil na stranu evropských věřitelů v požadavku 3,5 % HDP primárního přebytku řeckého rozpočtu.

Primární přebytek je přebytek rozpočtu bez obsluhy dluhu. Dlouhou dobu MMF odmítal se na programu ve výši 86 mld. eur vůbec podílet, protože považoval za realistické dosažení přebytku ve výši 1,5 %.

Aby bylo dosaženo přebytku, musí Řecko dále najít úspory ve svém důchodovém systému a flexibilizovat trh práce. Věřitelé doufají, že blížící se volby v Nizozemí a ve Francii donutí Atény k rychlému souhlasu, protože po výsledcích voleb by pokračování programu mohlo být obtížnější. Řecko potřebuje v červenci asi sedm miliard eur, aby mohlo obsloužit své závazky.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.