„Nekřičím a neběsním“: Trumpova defenzíva v první samostatné tiskové konferenci

Reuters. První stížnost přišla ve třetí minutě samostatné tiskové konference Donalda Trumpa, když obvinil novináře, že ignorovali výzkum, který mu ukazovala 55 % podpory – číslo, které je v rozporu s jinými výzkumy.

Od té chvíle se prezidentova kritika médií stala uštěpačnou až osobní například v jedovaté hodnocení toho, co on považuje za nespravedlivé pokrytí jeho prvních týdnů v úřadu – období, které je sérií krizí.

V den, kdy podstoupil ztrátu týkající se podpisu výnosu u federálního odvolacího soudu, musel nahradit svého kandidáta na ministerstvo práce a čelil otázkám ohledně rezignace svého národního bezpečnostního poradce, si Trump vybral média za svůj hlavní cíl neobvykle dlouhé a bojovné prezidentské tiskové konference.

Když byl novináři tázán na své kontakty k ruským operativcům během prezidentské kampaně, odrazil otázku a místo toho zdůraznit to, co on popisuje jako „nelegální“ vládní úniky a „nepoctivé“ mediální pokrytí.

„Tisk je mimo kontrolu,“ řekl. „Úroveň nepoctivosti je mimo kontrolu.“

Po týdnech odhalení v novinách týkající se chaosu v jeho administrativě, řekl reportérovi, aby se „posadil“ kvůli nesouvislé otázce.

„Zítra, budou říkat: Donald Trump křičí a běsní na tisk.“, řekl Trump. A já nekřičím a neběsním. Já vám to prostě říkám. Vy víte, že jste nečetní lidé. Ale já nekřičím a neběsím. Miluju to. A užívám si to.“

Trumpův vzkaz v 77. minuté tiskové konference se zdál být namířen na ty stejné voliče, kteří ho v listopadu zvolili prezidentem, velký počet lidí, kteří cítí, že Washington je opustil a kterým se líbí jeho image outsidera, který se snaží otřást establishmentem.

Snažil se shodit problémy, které lomcují Bílým domem jako „nepořádek“, který zdědil od bývalého prezidenta Baracka Obamy a chlubil se „dobře vyladěnou administrativou“, kterou řídí.

V jedné neobvyklé přestřelce na konci tiskové konference, Trump vyvolal tázajícího s tím, jestli je „přátelský reportér.“

Když se novinář zeptal na aktuální výhrůžky 48 židovským centrům po celé zemi a na známky rostoucího antisemitismu, Trump se zdá vzal otázku osobně a odpověděl: „Já jsem ten nejméně antisemitský člověk, kterého jste kdy viděli.“

Dodal, že je také „nejméně rasistickým člověkem“, řekl reportérovi, aby byl „zticha“ a obvinili ho z lhaní a následně zavrhnul otázku jako „urážku.“

Jak dostává tisk tyto informace?

Většina výzkumů veřejného mínění ukazuje, že Trump bojuje s nízkým příznivým hodnocením méně než měsíc po začátku funkce. Výzkum Reuters/Ipso provedený od 10-14. února dal Trumpovi oblíbenost ve výši 46 %.

I když mnoho prezidentů začalo ve svízelné situaci, Trumpova administrativa se obzvláště vyznačuje kontroverzemi, boji s médii a právní bitvou ohledně exekutivního nařízení dočasně zakázat vstup lidem ze sedmi převážně muslimských zemí.

„Zapnu televizi a otevřu noviny a vidím příběh chaosu, chaosu. A přeci, je to ve skutečnosti přesně naopak,“ řekl Trump.

Trump odmával otázku ohledně zprávy New York Times, která uvádí, že členové jeho volebního týmu měli časté kontakty s vysoce postavenými představiteli ruské zpravodajské služby.

Jeho hlavní stížností bylo, že média odkryla úniky ohledně zachycené komunikace mezi Michaelem Flynnem, který tento týden odešel z místa poradce pro národní bezpečnost, a ruským velvyslancem v USA Sergejem Kisljakem a jeho vlastní úniky ohledně rozhovorů s lídry Mexika a Austrálie.

„První, co jsem si pomyslel, bylo, jak dostal tisk ty informace“? zeptal se.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.