Čína: společné zájmy s USA převyšují neshody

Reuters. Společné zájmy mezi Čínou a USA zdaleka převyšují rozdíl, řekl čínský ministr zahraničí Wang Ji americkému protějšku, Rexu Tillersonovi na jejich prvním přímém setkání od Tillersonova přijetí úřadu.

Americký prezident Trump rozzlobil Peking v prosinci, když hovořil s prezidentkou Tchaj-wanu a prohlásil, že Spojené státy se nemusejí držet politiky „jedné Číny“, v rámci které Washington uznává čínskou pozici, že existuje jen jedna Čína a Tchaj-wan je její součástí.

V telefonickém rozhovoru minulý týden s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem ovšem Trump změnil přístup a slíbil dodržet politiku „jedné Číny“, což byl pro Peking významná diplomatická podpora, neboť Čína nestrpí žádnou kritiku svého nároku na samosprávný Tchaj-wan.

Ovšem, řada oblastí nesouladu mezi dvěma zeměmi, jako jsou měna, obchod, Jihočínské moře a Severní Korea nebyly ve veřejných prohlášeních z telefonické konverzace zmíněny.

Prohlášení čínského ministerstva zahraničí vydané po setkání Wang – Tillerson na pozadí setkání ministrů zahraničních věcí G20 v německém Bonnu nespecifikovalo nijak, kde se případně strany rozcházejí.

Wang prohlásil, že telefonát mezi Trumpem a čínským prezidentem Si byl nesmírně důležitý a že by obě země měly usilovat o ještě lepší vztahy.

„Čína a USA mají společnou zodpovědnost za udržení globální stability a v podpoře globální prosperity, a společné zájmy obou stran jsou podstatně větší než jejich neshody“, uvádí se v prohlášení.

Obě dvě země by měly zvýšit vzájemnou důvěru, prohloubit spolupráci a zajistit, že za Trumpa učiní ještě větší příspěvek ke globálnímu míru a prosperitě, dodal Wang.

Oba dva si také „hluboce vyměnili názory“ ohledně jaderné otázky v Severní Koreji, uvádí se v prohlášení bez dalších informací.

Tillerson vyzval Čínu, aby udělala vše, co může ke zmírnění severokorejského destabilizujícího chování po nedělní testu balistické střely Pchjongjangem, uvedl Tillersonův tiskový mluvčí po schůzce s Wangem.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.