Ratingová agentura Moody´s změnila výhled pro ruské vládní dluhopisy ratingu Ba1 z negativního na stabilní

Moody’s. Hlavním důvodem pro změnu pohledu na ruské dluhopisy ratingu Ba1 z negativního na stabilní je to, že vláda přijala střednědobou strategii fiskální konsolidace, která by měla jednak snížit vládní závislost na příjmech z ropy a plynu a zároveň umožnit postupné doplnění jejich spořících nárazníků. Navíc se ruská ekonomika zotavuje z téměř dvouleté recese. Moody´s se domnívá, že kombinace těchto dvou faktorů snižuje rizika směrem dolů.

Důvodem pro potvrzení rating Ba1 ruských vládních dluhopisů je úvěrová síla země, především její značný rozsah a bohatství, ale taká zdravá fiskální a externí pozice vůči omezenému růstovému potenciálu. V tomto ohledu vláda ještě nezavedla dlouho slibované strukturální reformy, což vede k odkládání investic a oslabuje ekonomickou aktivitu.

Rusko je vysoce citlivé na geopolitická rizika, což může vest k přenášení volatility do reálné ekonomiky a finanční trhů a také relativně slabé instituce omezují rating suveréna. Ruské ratingové stropy zůstávají neměnné na Ba1 (dluhopisy v zahraničních měnách), Ba2 (bankovní depozita v cizích měnách) a Baa3 (dlouhodobé dluhy a depozity v domácí měně).

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.