FT: Hladomory téměř zmizely, ale planetě je 795 milionů podvyživených lidí

Financial Times, tištěné vydání 21.02. 2017. Ve 20. století zemřelo podle informací Financial Times díky hladomorům celkem 70 až 80 milionů lidí. Konkrétně před rokem 1956 zemřelo 66 miliónů lidí v důsledku celkem devíti hladomorů v několika zemích – v Sovětském svazu, v Indii a v Číně. V posledním případě byla na vině politika Mao Ce-tunga v podobě Velkého skoku.

Po roce 1956 se problém hladomoru koncentruje zeměpisně v oblasti subsaharské Afriky, kde se opakovaně objevují problémy s nedostatkem jídla. Tento region zažil celkem 34 z 65 hladomorů, které byly zjištěny celosvětově ve druhé půlce 20. století.

Díky lepší infrastruktuře a mezinárodním intervencím ale také díky geneticky mutovaným rostlinám se rozsah hladomorů podařilo omezit.

Kromě Severní Koreji je problém hladomoru ve většině světa značně omezen, nebo vyřešen.

Ovšem problémy ohledně potravin existují dále i přes zlepšení. Okolo asi 795 miliard lidí na planetě trpí chronickou podvýživou a z nich žije 780 milionů v rozvojovém světě.

V regionu subsaharské Afriky zůstává problém s potravinami stále vážný a více než jeden člověk ze čtyř je podvyživený. Od roku 2000 tu zemřelo na hladomor kolem 21 tisíc lidí.

Odhady Světové banky mluví o tom, že je třeba zvednout produkci potravin o 50 %, aby bylo možné nakrmit v roce 2050 celkem 9 miliard lidí na planetě. Problémem nicméně jsou dopady klimatických změn i skutečnost, že současné prostředí – lesy, půda, biodiverzita i oceány – byly bezprecedentně vyčerpány.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.