Trumpovým bezpečnostním poradcem bude generál kritický k Rusku

AP. Prezident USA Donald Trump na post svého poradce pro národní bezpečnost a předsedu Národní bezpeční rady vybral generála H. R. MacMastera, který sloužil mimo jiné na misiích v Iráku a také ve Vietnamu.

MacMaster nahradí Michaela Flynna, generála ve výslužbě, který byl z postu odvolán pro svoje kontakty s Ruskem.

MacMaster proslul jako autor inovativní strategie pro potlačení povstání v Iráku po jeho americké okupaci v roce 2003. Je také autorem knih a členem vojenského think tanku. Věnuje se otázkám přípravy amerických vojenských sil na budoucnost a na možnou válku, píše dále agentura AP.

Generál MacMaster má poněkud odlišné názory na Rusko než jeho šéf, prezident Trump. Na rozdíl od něj MacMaster je toho názoru, že Rusko se snaží dovést „pořádek po studené válce a politický a ekonomická pořádek k Evropě ke kolapsu“ s tím, že ho chce nahradit takovým, které by Rusku více vyhovoval. Studoval také to, jak Rusko provedlo připojení Krymu z vojenského hlediska.

Po dobu působení ve funkci bude MacMaster podle AP v aktivní službě.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.