Ruská Rosněfť bude investovat v Libyi

Financial Times, 22.02. 2017. Šéf ruské ropné státní společnosti Igor Sečin uzavřel předběžnou dohodu o investici v hodnotě 20 miliard dolarů s libyjskou státní společností Státní ropa.

Ruská investice má pomoci společnosti stabilizovat těžbu a prodej libyjské ropy, která utrpěla v důsledku více než pětiletého konfliktu v zemi. Vedle toho má pomoci Rusku proniknout do celé oblasti severní Afriky a Blízkého východu a posílit svoji roli v ropném sektoru. Libyi se podařilo stabilizovat situaci tak, že znovu otevřela tři přístavy a začala být schopná těžit asi 700 tisíc barelů denně. V době M. Kaddáfího se jednalo ale o 1,6 milionů barelů denně.  Nicméně celková stabilita země je vzhledem k pokračujícím frakčním konfliktům s velkým otazníkem.

Dohoda byla ohlášena spolu s další ruskou akvizicí – Rosněfť předfinancovala export surové ropy ze semi-autonomního Kurdistánu v severním Iráku. Krátce před tím Rosněfť také získala podíl na plynovém poli Zohr v Egyptě. Ruská státní ropná společnost také nakoupila podíl ve venezuelské státní ropné firmy, jak jsme o tom psali nedávno.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.