Řecko v roce 2018 nový záchranný balíček nebude potřebovat

Yahoo News. Předseda záchranného fondu EU vyslovil přesvědčení, že Řecko nebude v roce 2018 vyžadovat nových balíček pomoci poté, co vyprší jeho mezinárodní záchranný program.

„Když Řecko dobře využije následujících 18 měsíců, jsem si jistý, že třetí záchranný balíček pro Řecko bude tím posledním,“ řekl Klaus Regling, předseda Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) německému deníku Süddeutsche Zeitung.

„Řecko učinilo pokrok… Vycházím z toho, že Řecko od poloviny roku 2018 bude stát na vlastních nohou a bude schopné najít zdroje na finančních trzích,“ dodal Regling.

Řecko obdrželo svůj třetí mezinárodní záchranný balíček ve výši 86 miliard eur v roce 2015. Zdroje z balíčku jsou vypláceny v několika tranších výměnou za určité reformy.

Ale poslední série jednání o reformách skončila v mrtvém bodě, proto se znovu objevily obavy, že by země mohla vypadnout z Eurozóny.

Ve snaze překonat patovou situaci mezi věřiteli z EU a z MMF, souhlasily Atény v pondělí s diskusemi o nových reformách.

Řecko zoufale potřebuje si zajistit aktuální tranši záchranných peněz pro zaplacení závazku ve výši 7 miliard euro v červenci, nebo riskovat default.

Reglingův optimistický odhad přišel jen pár hodin poté, co se má Christine Lagardeové, šéfka MMF, setkat v Berlíně s Angelou Merkelovou a jednat právě o tomto tématu, na které mají rozdílné názory.

MMF totiž nedávno pohrozil, že odejde ze záchranného baličku, protože se domnívá, že Řecko není schopné svůj duh splatit.

Mezinárodní instituce požaduje, aby Eurozóna poskytla Řecku podstatnou úlevu dluhu, ale Německo je silně proti.

„Je pravda, že tu jsou různá hodnocení,“ říká Regling. „Například, do jaké míry je řecký dluh udržitelný.“

„Ale nejsou zde rozdíly, když se podíváme na to, co se v Řecku musí stát v následujících 18 měsících,“ dodal předseda ESM.

I německá vláda je ohledně tématu rozdělena.

Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel, který je klíčovým členem menší koaliční strany sociální demokracie, vyzval, aby Berlín stál při Řecku a pomohl tak zabránit zničení Eurozóny.

„Podle mého názoru, tak velká a důležitá země jako Německo má povinnost udělat vše proto, aby byla zachována jednota Evropy,“ řekl místním novinám Funke.

Ale ministr financí Wolfgang Schäuble, který je blízkým spojencem Merkelové, trvá na agendě přísné politiky austerity (škrtů).

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.