WSJ: Německý nadbytek energie vyvolává hněv u Čechů a Poláků

WSJ, tištěná verze, 17.2.2017

Hledání rovnováhy sil ve střední Evropě – ovšem jde tentokrát „jen“ o elektřinu. Polsko a ČR vnímají Německo jako agresora, který nadměrně vyrábí elektřinu, kterou pak pohodí přes hranici. Německo ovšem samo sebe vidí jako pionýra v zelené energetice čelícího nespravedlivým útokům od svých méně inovativních sousedů.

Tzv. Energiewende, neboli revoluce v energetice, znamená, že Německo uzavře své jaderné elektrárny do roku 2022 a nahradí je rychle expandujícími větrnými a solárními zdroji. Ale volatilní obnovitelné zdroje vždy nedodávají, a tak Němci také spoléhají na uhelné a plynové elektrárny, aby se mohlo dál svítit.

Tak vzniká ve větrných a slunečných dnech problém, neboť němečtí producenti vyrábějí mnohem více elektřiny, než potřebují. Nadbytečná elektřina jde přes hranici na polské a české území, čímž ohrožuje jejich elektrickou rozvodnou síť kolapsem, říkají firmy a vlády. Barbora Peterová, mluvčí ČEPSu, k tomu uvádí, že se jedná o „kolaterální škodu čistě politického rozhodnutí německé vlády. Neodehrály se žádné konzultace a o dopadu se s námi nikdo nebavil.“

Německé firmy nevypočitatelné toky energie nepopírají, ale tvrdí, že nadbytek je dán především zastaralou sítí na obou stranách hranice.

„Řetěz je jen tak silný, jak je silný jeho nejslabší článek,“ říká k tomu Gert Schwarzbach, operátor rozvodné sítě odpovědný za energetické toky do Polska a ČR ze severovýchodního Německa.

Problém byl ovšem dále zhoršen dlouhodobou německou snahou vybudovat elektrické vedení vysokého napětí, které budou schopny přenášet energii z větrných zdrojů z vichry bičovaného severu do průmyslově nenasytných kapacit na jihu. Zpoždění má na vině skutečnost, že se požívají vedení sousedů, aby se energie dostala na jih, což místní sítě nesmírně zatěžuje a vyvolává riziko blackoutu.

„Zacpalo to všechna vzájemná propojení,“ říká Grzegorz Willinski z Polska Grupa Energetyczna, největší polské energetické firmy.

ČR a Polsko nyní investují miliony do drátů vysokého napětí a instalují na hranici transformátory, aby elektrická energie vrátila zpět na německé území.

„Je jasné, že rekonstrukce naší energetické nabídky je dlouhodobý proces a že je potřeba dalších opatření,“ uvedl mluvčí německého ministerstva pro ekonomiku. A mezitím ponesou náklady čeští a polští zákazníci.

Dopad je pro polské a české uhelné firmy akutní. Protože je síť je ucpaná německou elektřinou, tyto firmy mají oslabenou schopnost obchodovat s elektřinou, kterou oni vyrábějí.

Polské elektrárny, jak uvádí Willinski, nyní spalují o čtyři miliony tun uhlí za rok méně – což je totéž jako zavřít jednu velkou elektrárnu – než tomu bylo před rokem 2008, kdy začala vzrůstat německá větrná a solární kapacita.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.