Portugalsko snížilo deficit rozpočtu na nejnižší úroveň za poslední čtyři desetiletí

Washington Post. Portugalská vláda vyvedla z omylu své kritiky, když se jí podařilo v dluhem zatížené zemi snížit deficit rozpočtu na nejnižší úroveň za více než čtyři desetiletí, a to navzdory varování, že politiky proti austerity (tedy škrtům a zvyšování daní) vyvolají finanční katastrofu.

Ministr financí Mario Centeno oznámil, že deficit minulý rok byl 2,1 % HDP – což jasně spadá do 2,5% hranice dojednané evropskými institucemi.

Některé země Eurozóny byly zděšeny, když se do vlády dostala středo-levicová socialistická vláda, s podporou Komunistické strany a Levého bloku, a to na základě agendy proti politice škrtů.

Portugalsko potřebovalo v roce 2011 záchranný balíček ve výši 78 mld. euro, poté co vykázalo deficit větší než 11 % HDP a představitelé Eurozóny se obávali, že pod vládou socialistů spadne do další dluhové spirály.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.