Čína vyhlíží baby boom. 18 měsíců poté, co zrušila svou politiku jednoho dítěte

Financial Times, tištěná verze, 25.2.2017

Čínské úřady chtějí povzbudit vyšší porodnost, necelých 18 měsíců poté, co byla opuštěna sporná politika jednoho dítěte. Cílem je odvrátit demografický pokles.

Komunistická strana zavedla politiku jednoho dítěte v roce 1979, aby zvládla populační růst. Byla zrušena na konci roku 2015 po varování demografů, že míra porodnosti je nízká a populace stárne.

Nedávné výsledky průzkumu místních vlád ukázaly, jak čínské rodiny zareagovaly na změnu politiky. Některé provinční vlády volají po politikách k podpoře větších rodin. V některých provinciích informovaly statistické úřady, že by bylo vhodné zvážit dotace na děti, rodičovskou dovolenou pro otce i matky a další možnosti pro pracující rodiče, které se starají o nemocné děti.

Celkový počet žen v plodném věku klesá, což znamená, že případný dopad uvolněné politiky je omezený, ale změna sociálních rolí má také svůj význam.

„Přístup žen k rození dětí prošel zásadní změnou. Už zde není ten tradiční pohled, že více dětí znamená více štěstí,“ uvedl Che Ja-fu, nezávislý demografický expert. „Ženy usilují o své vzdělávání a o rozvoj kariéry. Náklady příležitosti na druhé dítě jsou značné.“

I před odstraněním politiky jednoho dítěte, zde byly výjimky, což znamená, že mnoho rodin již mělo možnost mít druhé dítě. Bohatší rodiny byly také ochotné platit zvláštní daň za to, že porušily politiku jednoho dítěte. V roce 2014 uznávaný filmový režisér Čang i-Mou zaplatil 1,2 milionů dolarů jako „poplatek za sociální údržbu“, protože měl tři děti.

Stárnutí populace představuje pro čínskou ekonomiku a společnost velký úkol. Populace v rozmezí 15-64 let dosáhla svého vrcholu v roce 2013, poměr dětí a seniorů k občanům v pracovním věku začal růst v roce 2011. Čínský penzijní systém je silně podfinancovaný. Rostoucí náklady bydlení a vzdělávání zvýšily zátěž výchovy dětí. Ale také rozvoj komplexnějšího systému sociálního zabezpečení snížil motivaci pro to mít velkou rodinu. Profesor ekonomie Chu navíc uvedl: „Dnes je tolik možností zábavy, je zde substituční efekt – tím, že nebudete mít děti, ušetříte čas a peníze a zároveň obohatíte vlastní život.“

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.