Čína je největším obchodním partnerem Německa

WSJ, tištěná verze, 25.2.2017

Čína překonala USA i Francii a stala se minulý rok poprvé hlavním obchodním partnerem Německa. Tím se znovu ukázala šíře německé exportně orientované ekonomiky. Tento fakt se může stát předzvěstí posunu do Asie, po němž někteří němečtí politici a představitelé byznysu volají, pokud Trump splní své protekcionistické sliby z volební kampaně.

Obrat z obchodu s Čínou dosáhl minulý rok téměř 170 mld. eur, čímž asijský gigant předstihl největšího tradičního obchodního partnera Německa – Francii. Ministerstvo ekonomiky k tomu uvedlo, že čísla ukazují, že Německo je úspěšnou exportní zemí, která provozuje blízké obchodní vztahy s mnoha zeměmi.

To, že německé obchodní vztahy nejsou zaměřené jen na jeden region, mu pomohlo i v minulosti překonat ekonomické šoky. Například slábnoucí obchod s jeho sousedy z Eurozóny kvůli dluhové krizi byl vykompenzován exporty do USA a na rozvíjející se trhy.

Pokles exportu USA do Německa, který způsobil pád země v žebříčku německých obchodní partnerů, nebyl spjat se zvolením Trumpa prezidentem. Může se ovšem trendem stát, pokud prezident skutečně dodrží své sliby týkající se nových bariér, čímž donutí ostatní, aby udělali totéž.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.