Náměstek ministra zahraničí Severní Koreje v Pekingu

AP. Náměstek ministra zahraničí Severní Koreje Ri Kil Song přijel podle informací agentury AP do Pekingu, kde má jednat s čínským ministrem zahraničí Wang Ji. Schůzka se nejspíše bude týkat posledního zostření vzájemných vztahů mezi oběma zeměmi. Konkrétní témata jednání, nejsou známa.

Ke zostření vztahů vedlo čínské embargo na dovoz severokorejského plynu do Číny, které se stalo čínskou odpovědí na severokorejské testy vojenských raket a na vraždu nevlastního bratra Kim Jong Una v Malajsii. Peking tak dal najevo pchjongjangskému režimu svoji nespokojenost a zvýšil nátlak na svého souseda.

Zároveň je Čína v jednání s USA právě ohledně Severní Koreje a jejího zbrojního programu. Americký prezident Donald Trump považuje právě Severní Koreu za hlavní hrozbu pro USA, jak naposledy informovala CNN.

Čína je dlouholetým spojencem Severní Koreje, kde má svoje zájmy. K nim patří nedovolit, aby poloostrov ovlivňovaly jako celek v případě pádu současného režimu právě USA.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.