Rusko a Bělorusko se stále nemohou dohodnout o podmínkách dovozu plynu

TASS. Ruský ministr energetiky Alexandr Novak v úterý řekl, že jednání mezi Běloruskem a Ruskem ohledně ruských dodávek plynu a také ropy jsou dostatečně složitá. Dohody se stále nepodařilo dosáhnout.

„Projednávají se různé varianty. Zatím není vypracováno konečné řešení. Doufám, že v blízké době takové řešení bude.“, řekl ministr na dotaz televizní stanice RBK.

Obě země hledají dohodu o dodávkách ruského plynu od začátku roku 2016. Z řady řešení, které obě strany jednání nabídly se nepodařilo zatím vyjednat kompromis.

Součástí problému je běloruský dluh za dodávky plynu, který je v daný moment na výši 600 milionů dolarů a které Minsk za stávajících podmínek odmítá zaplatit. Hlavní příčinou sporu je požadavek Minsku snížit cenu ze 132 dolarů za kubický metr na 73 dolarů. To Moskva odmítá.

Bělorusko zastavilo platby podle staré ceny, zatímco Rusko zvýšilo nátlak na Minsk omezením dodávek ruské ropy do země.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.