Další vojenské cvičení Číny znervózňuje Tchaj-wan

Reuters. O nové napětí mezi oběma zeměmi se postaralo čínské vojenské cvičení v blízkosti Tchaj-wanu a v oblasti Západního Pacifiku. Informuje o tom agentura Reuters.

Čína historicky považuje Tchaj-wan za svoje území, zatímco země je de facto samostatná. Peking se také nikdy nezřekl síly jako nástroje, jak ostrov získat zpět. Tchajwanská vláda slovy ministra obrany varovala před narůstáním hrozby od velkého souseda. Oficiálně Čína tvrdila, že se jedná o rutinní cvičení námořnictva, které nemá jako vojenský cíl žádný konkrétní cíl nebo zemi.

Tchaj-wan potom sdělil, že jeho námořnictvo posílí pravidelné hlídky v Jihočínské moři, kolem něhož narůstá v posledních letech napětí v souvislosti s tím, že Čína se tu snaží o to, posílit svoje pozice a oblast kontrolovat.

Tento víkend má Čína, které v posledních letech významně posiluje svojí armádu, zveřejnit svůj vojenský rozpočet na rok 2017. Jeho výše tradičně zajímá právě sousední země.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.