Saúdská Arábie chce, aby ceny ropy letos vzrostly na 60 dolarů

Reuters. Saúdská Arábie chce, aby ceny ropy letos vzrostly k 60 dolarům za barel, řeklo pět zdrojů ze zemí OPEC a ropného průmyslu.

To má být úroveň, kterou těžká váha OPEC a její spojenci z Perského zálivu – Spojené arabské emiráty, Kuvajt a Katar – považují za dostatečnou pro podporu investic do nových polí, ale zároveň ne tak vysokou, aby vedla k nárůstu americké těžby z břidlic.

OPEC, Rusko a další ropní producenti se minulý rok zavázaly snížit produkci o 1,8 milionů barelů za den od 1. ledna letošního roku. První snížení za posledních osm let mělo zvýšit ceny a zbavit se nadbytku nabídky.

Ceny surové ropy vzrostly od listopadové dohody o více než 14 %, ale stále se obchoduje jen kolem 56 dolarů za barel a to navzdory rekordní shodě mezi členy OPEC i nečlenskými zeměmi.

Zástupci OPEC opakovaně uvedli, že skupina nemíří na žádnou speciální cenu ropy a že jejich zájem se soustřeďuje na snížení globálních ropných zásob, aby trh našel rovnováhu.

Ale za zavřenými dveřmi, Rijád a jeho spojenci v OPEC doufají, že cena bude vyšší, protože nízká cena ohrožuje jejich finance a zároveň zvyšuje obavy z budoucího nedostatku ropné nabídky.

 Na druhou stranu ovšem nechtějí, aby cena byla příliš vysoká a povzbudila rivala – americké producenty břidlic, které pokles cen ropy tvrdě zasáhnul. Nárůst ceny by mohl totiž zase vést k navýšení jejich produkce. Technologický pokrok jim umožnil se lehčeji a rychleji adaptovat na výkyvy cen ropy.

„Saúdové chtějí vidět cenu na konci tohoto roku kolem 60 dolarů za barel. Je to dobrá cena pro ropné investice,“ řekl zástupce ropného průmyslu z Perského zálivu.

Další zdroj uvedl, že „OPEC a především Saúdové chtějí vyšší ceny“, ale nejen pro investice, ale také proto, že Saúdové chtějí přejít na burzu s podílem státem vlastněného ropného obra Saudi Aramco.

Od poloviny roku 2014 bylo zrušeno či odloženo mnoho ropných projektů v hodnotě více než jednoho bilionu dolarů. Pokles investic v budoucí ropné projekty vzbudil obavy, že by mohlo dojít k nedostatku nabídky a cenovému skoku.

Jsou potřeba čtyři roky, než se z ropného pole může těžit, ale břidlice v USA se může těžit rychleji, jen během měsíců od učinění rozhodnutí.

„Obecně vzato, něco kolem 60 dolarů za barel bude tento rok dobré. 60 dolarů nepovzbudí tak velké nárůsty břidlic,“ řekl zdroj OPEC a dodal, že produkce z břidlic letos podle očekávání naroste o 300 000 barelů.

Američtí producenti břidlic začali zvyšovat produkci v květnu 2016, když se cena dotkla 50 dolarů za barel po dvouletém poklesu cen, který započal v polovině roku 2014.

Od konce května v USA přibylo 280 ropných vrtů a americká agentura EIA předpovídá, že domácí americká produkce vzroste o 430 000 mezi prosincem 2016 a prosincem 2017.

Navzdory technologickému pokroku, další zdroj OPEC uvedl, že břidliční producenti, kteří přežili pokles cen, mohou být opatrní ohledně rychlé reakce na změny cen.

A další zdroj OPEC dodal, že je obtížné si představit ceny ropy na 60 dolarech či nad tím a to kvůli přetrvávající nadměrné nabídce.

Zdroj také uvedl, že i kdyby břidličná produkce vzrostla o více než 300 000 barelů, mohl by ji trh absorbovat, pokud se tak stane během zimních měsíců, kdy poptávka dosahuje vrcholu.

„Hlavní trik je v načasování. Když se to stane, jakože se to předpovídá, během čtvrtého čtvrtletí, pak bude dopad zvládnutelný a může být absorbován trhem,“ uvedl zdroj.

OPEC by mohl rozšířit svou dohodu o redukci nabídky s nečleny nebo dokonce zavést ještě větší snížení těžby od července, pokud globální zásoby surové ropy neklesnou na cílenou úroveň, uvedl dále zdroj OPEC pro Reuters.

Zdroj z Perského zálivu prohlásil, že členové OPEC i nečlenové možná rozšíří svou dohodu o snížení nabídky, protože návrat k politice „těž, kolik můžeš“ by ceny srazil prudce dolů a znovu by destabilizoval trhy.

„Pokud se navrátíme k závodu o navýšení produkce, pak jsme ničeho nedosáhli a ceny zase spadnou.“  

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.