Argentinský protikorupční prezident Macri čelí korupčnímu skandálu

AP. Prezident Argentiny Mauricio Macri, který je dědicem jedné z nejvýznamnějších firem v zemi a byl zvolen do úřadu s agendou zaměřenou výrazně proti korupci, čelí nyní korupčnímu skandálu sám. Případ ohrožuje jeho popularitu a pozice jeho strany před volbami do parlamentu.

Konkrétně se jedná o podezření ze zneužívání vlivu nebo z praní špinavých peněz, která v daný moment nebyla potvrzena a žádná oficiální obvinění zatím nepadla. Macri odmítá, že by se dopustil něčeho nelegálního. Nicméně celá kauza zastiňuje šance jeho středopravé vládní strany před dalšími zastupitelskými volbami.

Volební agenda Mauricia Macriho v roce 2015 byla velmi kriticky zaměřená na boj s korupcí, ze které veřejnost vinila také stávající prezidentku země Cristinu Fernandéz de Kirchner a její rodinu. Nicméně Macri letos v únoru ztratil značnou veřejnou podporu, když federální státní zástupce zpochybnil  smlouvu, která byla podepsaná v minulém roce a týkala se zrušení dluhu v hodnotě 18 milionů dolarů. Peníze přitom dlužila státu firma vlastněný Marciho otcem Frankem.

Předtím se objevily kolem Macriho obchodních aktivit také zprávy v Panama Papers, které ukázaly na možnost praní špinavých peněz a na daňové úniky, ve kterých měl figurovat jak Mauricio, tak jeho otec Franco Macri.

V odpovědi na tyto minulé skandály kolem své osoby, uložil Mauricio Macri svoje akcie do „slepého trustu“, jak slíbil během své kampaně. Propad podpory o asi 7 % ukazuje na to, že řada Argentinců je citlivá na korupční skandály a podezření.

 

 

 

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.