Schulzova agenda je pro Die Linke málo

Tagesschau. Die Linke přivítala plány kandidáta SPD Martina Schulze týkající se podpory v nezaměstnanosti, ale považuje je za nedostačující. Místo kosmetických úprav je nutné celé obrácení tzv. Agendy 2010.

Svou kritikou některých částí Agendy 2010 slíbil Martin Schulz mnoho. V pondělí bude kandidát na kancléře konkrétnější, ale jedno je známo už nyní: delší vyplácení podpory v nezaměstnanosti, pokud se uchazeč o práci zúčastní rekvalifikačních opatření.

Schulz už uvedl, že ve světě práce jsou klíčovými pojmy kvalifikace a další vzdělávání s tím, že na kvalifikaci by byl právní nárok. Je to podle něj také cesta, jak udržet Německo hospodářsky silné.

Die Linke by ovšem požadovala rozchod s Agendou 2010 a se zákony Hartz IV, především v otázce sankcí.

Odbory ovšem chválí „správný přístup.“ A také doporučují prodloužení pobíraní podpory pro starší nezaměstnané, především ty nad 55 let. Zástupcům odborů se zamlouvá také spojení prodloužení podpory s rekvalifikačními opatřeními.

Naopak zaměstnavatelé hovoří o „fatálním kroku zpět.“ „Čím je někdo déle nezaměstnaný, tím obtížnější je návrat do zaměstnání. Delší pobírání podpory právě pro starší nezaměstnané jim žádný přechod do nového zaměstnání nevytvoří,“ říká Peter Clever ze zaměstnavatelského svazu BDA.

Agendu 2010 zavedl bývalý sociálnědemokratický kancléř Schröder a zahrnovala i úpravu Hartz IV. Nezaměstnaní obdrží od té doby zpravidla po roce bez práce tzv. podporu v nezaměstnanosti II, která je podstatně nižší než podpora I. Doba pobírání podpory I byla pro starší 50 let už prodloužena o rok. Dávku je možno pobírat 15, 18 nebo 24 měsíců, a to podle délky zaměstnání a věku. Mladí lidé obdrží podporu I minimálně po dvou letech zaměstnání.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.