Italská ekonomika: Mezičtvrtletní růst ve čtvrtém kvartálu 0,2 %. A zemědělství se propadá

La Reppublica. Za celý rok 2016 vzrostl podle italských statistiků HDP Itálie o 1%. Ve zprávě o konkurenceschopnosti země uvádí Italský statistický úřad, že úroveň HDP z roku 2016 je stále 7% pod vrcholem z počátku roku 2008 a teprve v roce 2016 se podařilo Itálii překonat úroveň roku 2000. Ve Španělsku je oživení téměř dokončeno, zatímco Francie a Německo dosáhly předkrizové úrovně již v roce 2011. Francie překračuje předkrizovou úroveň o 4%, Německo téměř o 8%.

Itálie se ovšem vzpamatovává z druhé recese. V letech 2011 až 2014 zmizlo více než 194 000 firem a téměř 800 000 pracovních míst. Obzvláště krizí utrpělo stavebnictví, menší ztráty zaznamenal zpracovatelský průmysl.

Údaje Italského statistického úřadu také zaznamenávají oživení domácí poptávky: 0,2% nárůst spotřeby a 1,3% nárůst investic. Import ovšem rostl rychleji než export. Z hlediska sektorů zaznamenal růst zpracovatelský průmysl, služby stagnovaly, ale zemědělství se propadlo o 3,7%. Jedná se podle statistiků o projev deflace, kdy se v některých případech (např. u pšenice) ceny poklesly pod výrobní náklady.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.