Řecká ekonomika se ve čtvrtém čtvrtletí propadla

Reuters. Řecká ekonomika se od října do prosince propadla, a to po dvou kvartálech růstu, oznámila řecká statistika Elstat. Výsledek posledního čtvrtletí roku 2016 byl tedy horší, než se očekávalo.

Sezónně očištěná data ukázala pokles 1,2 %, bleskové odhady přitom ukazovaly na pokles jen 0,4 %.

Vláda v Aténách je před revizí záchranného balíčku, která má zahrnovat také liberalizaci pracovního zákoníku, a chce ukázat, že škrty v penzích a daňové změny spojené s posledním balíčkem 86-miliardové pomoci přinesou své ovoce a povedou letošní rok k zotavení.

Premiér Tsipras svému kabinetu tvrdil, že ekonomika už se přetočila k lepšímu a letos vykáže „neobvykle vysoké míry růstu.“

Oživení je potřeba, aby se podařilo snížit stále rekordní nezaměstnanost ve výši téměř 23 %, nejvyšší v Eurozóně a dodržet cíl přebytku primárního rozpočtu ve výši 1,75 %.

EU i MMF očekávají, že řecká ekonomika letos vzroste o 2,7 %, zatímco řecká banka odhaduje růst na 2,5 %.

Revize dat ukazuje, že řecká ekonomika za rok 2016 spadla o -0,1 %, zatímco dřívější odhady ukazovaly na růst 0,3 %.

Z hlediska komponent HDP je jasné, že hlavním viníkem poklesu výstupu byla slabá veřejná spotřeba a také negativní příspěvek z čistých exportů.

Spotřeba klesla o 1,1 % ve srovnání se třetím čtvrtletím, zatímco importy vzrostly o 4,5 % a export spadl o 1,4 %. Soukromá spotřeba se držela v pozitivních číslech už třetí čtvrtletí, a to navzdory daňovému navýšení.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.