Ropní titáni se po dvou letech cenové války sejdou v Houstonu

Reuters. Největší jména ropného světa se tento týden sejdou na největším setkání tohoto sektoru. Informace o tom přinesla agentura Reuters.

Ceny ropy jsou o 70 % vyšší, než když se naposledy sešli ministři ropného průmyslu a manažeři velkých ropných firem.

Obě strany se těší z vyšších příjmů, což je vítaná úleva ve srovnání s pochmurným minulým rokem, probíhajícím v režimu cenové války.

„Ropný trh hledá rovnováhu,“ říká Dan Jergin, zástupce organizátora konference. „Nálada letos bude jiná.“

Listopadová dohoda OPEC, výhledy na její pokračování a lepší vyhlídky na investice budou hlavním tématem diskusí, v nichž se zástupci zemí i velkého ropného byznysu budou snažit uspět ve vzestupné fázi cyklům podléhajícího byznysu.

Zúčastní se dvakrát více ministrů za OPEC než minulý rok a také vysocí zástupci z Ruska a Indie. Promluví zástupce Saúdské Arábie Khalid al-Falih, i ruský ministr energetiky Alexandr Novak, který sehrál klíčovou roli v souhře nečlenů a členů OPEC. Na konferenci nebudou chybět zástupci velkých ropných firem: BP, Chevron, Exxon Mobil, Royal Dutch Shell a Total.

Ale nelze očekávat, že by zmizelo napětí mezi americkými producenty a OPEC. Jedna z hlavních otázek ropného průmyslu je, jak rychle a jak moc zareagují producenti ropy z břidlic na nárůst ceny.

Nárůst těžby břidlic by totiž mohl vyrušit Saúdy vedenou dohodu o snížení nadbytku ropy na trhu.

Oživení není omezeno jen na USA. Total a BP zahájily expanzi ve výši několika miliard dolarů do Brazílie a Mauretánie. A lepší ceny by také mohly vést k další vlně fúzí. Exxon, který může být Saudi Aramcem odsunut na druhé místo jako největší ropná na burze obchodovaná firma, plánuje navýšení výdajů do těžby břidlic.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.