Maďarsko získalo konečné povolení od EU: Rusko pro něj postaví jadernou elektrárnu

Euroactiv. Evropská komise odstranila z cesty poslední překážku, která stála v cestě maďarskému projektu stavby jaderné elektrárny.

Komise uvedla, že investice, podpořená půjčkou ve výši 10 mld. eur z Ruska, je formou státní pomoci, a proto uvalila celou řadu podmínek, než dala projektu zelenou.

Po vyhodnocení projektu totiž Brusel došel k závěru, že by Maďarsko dostalo nižší výnos, než by dostal soukromý investor, čímž vyvrátila maďarský argument tvrdící, že projekt je ekonomicky životaschopný.

Aby bylo zajištěno, že veřejná podpora nebude deformovat trh, byly uvaleny tři podmínky.

–          Vytvořené zisky musejí být použity na zpětné placení Maďarsku, nikoliv na reinvestice do dodatečných kapacit

–          Operátor Paks I musí být funkčně a právně oddělen od operátora Paks II

–          Nový projekt musí prodat alespoň 30% elektřiny na otevřené energetické burze.

„Během našeho vyšetřování se maďarská vláda zavázala k podstatným závazkům, které Komisi dovolily souhlasit s investicí pod právem EU o státní pomoci, uvedl komisařka pro hospodářskou soutěž,“ Margrethe Vestager.

Ovšem tu jsou i tací, kteří jsou připravení případ Paks II dát k Evropskému soudnímu dvoru.

Rozhodnutí umožňuje maďarskému premiérovi Orbánovi pokračovat s projektem, který je prioritou jeho národní politické agendy.

V květnu 2015 Maďarsko oznámilo EK, že žádá o vyhodnocení projektu plánované investice dvou jaderných reaktorů z hlediska pravidel o státní pomoci.

Komise zahájila podrobné šetření státní pomoci v listopadu 2015.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.