Putin hostil v Moskvě izraelského premiéra. Tématem jednání byla Sýrie

AP. Prezident Ruska Vladimir Putin ve čtvrtek jednal s izraelským ministerským předsedou Benjamine Netanjahu. Tématem setkání byla podle AP jednak syrská otázka, ale rovněž izraelské obavy z role Íránu a jeho spojenců v regionu Blízkého východu.

Na začátku setkání Putin při zdravici podtrhnul vysokou míru důvěry mezi oběma zeměmi. Netanjahuova návštěva v Moskvě následuje po jeho návštěvě ve Washingtonu minulý měsíc.

Izraelský premiér zhodnotil pozitivně ruskou roli v boji s Islámským státem a dalšími radikály v Sýrii, ale zároveň vyjádřil obavy ohledně role Íránu a sil Hizballáhu v Sýrii. Jeho slova naznačovala, že v této otázce se obě země rozcházejí. Netanjahu opakoval, že pro obě země představuje hrozbu také šiitský islamistický radikalismus.

Zároveň se kolem návštěvy objevily spekulace o tom, že Moskva dala Izraeli zelenou v útocích právě na Hizballáh, který je spojencem Íránu, který je zase spojencem Ruska a Asadova režimu v několikaletém konfliktu v Sýrii. Mluvčí prezidenta Putina D. Peskov něco takového nicméně popřel.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.