Euro si poskočilo, když ECB vyhlásila vítězství nad deflací

Financial Times. Guvernér Evropské centrální banky M. Draghi ohlásil vítězství, ale kritici zesilují tlak na přísnější monetární politiku

Mario Draghi ohlásil vítězství nad deflací. Jeho optimistický tón s týkal i vývoje ekonomiky Eurozóny. I když byl pod tlakem jestřábů z ECB, ohodnotil uvolněnou monetární politiku jako úspěšnou. Poprvé za čtyři roky bylo vidět inflaci okolo inflačního cíle 2 %, což posiluje tlak německých kritiků ECB k utažení monetární politiky. Draghi rovněž oznámil, že byly zvýšeny předpovědi inflace na tento rok na 1,7 % z 1,3 %.

Draghi také řekl, že rizika deflace z velké části zmizela, ovšem k vítězství na „inflační frontě“, jak oznamuje FT, se ještě neodhodlal. Podle Draghiho by k tomu musel přispět rychlejší růst platů. „Růst mezd je základní prvek udržitelného růstu inflace… je to klíčová proměnná,“ a dodal, že „to není jediná proměnná, ale je to důležitý prvek našeho ohodnocení.“ Také uvedl, že rostoucí inflace je poháněná do velké míry cenami energií, a jádrová inflace je 0,9 %.

Banka nadále nechala úrokové sazby na rekordně nízké úrovni a Draghi řekl, že ECB nemá pocit naléhavosti, aby podnikla další akce ohledně monetárního stimulu. Guvernér ECB si také dal pozor na to, aby nezmiňoval exit z programů kvantitativního uvolňování (QE).

Draghi nadále potvrdil odhodlání pokračovat v programu kvantitativního uvolňování, které by mělo tento rok dosáhnout objemu 780 mld. eur. Také zopakoval, že se neočekává nárůst sazeb, dokud program QE neskončí.

Růst ještě není tak silný, aby ospravedlňoval nárůst sazeb. Na námitku, že program QE pomáhá bohatým přes nárůst cen aktiv, Draghi uvedl, že nejspravedlivějším měřítkem je tvorba zaměstnanosti. Podle něj program ECB pomohl vytvořit v ekonomikách Eurozóny 4,5 milionu pracovních míst. I když se změnily předpovědi inflace na tento rok, na roky další zůstaly zatím beze změny.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.