Jižní Korea: Ústavní soud odvolal prezidentku, kterou dohnala minulost a korupce

AP. Po měsících pokračující politické bouře, kterou rámovaly skandály, odvolal ústavní soud země současnou prezidentku Jižní Koreje Pak Kun-hje. Po ohlášení rozsudku došlo ke smrti dvou lidí, kteří proti němu protestovali v ulicích Soulu.

Jak se ukázalo, politička měla vazby na lidi, kteří byli spojováni s vojenskou diktaturou jejího otce Pak Čun-hje, který byl v čele země v letech 1963 až 1979. Pak Čun-Hjeva vláda byla proslulá mimo jiné tím, že potlačovala lidská práva a kleptokracií.

Jeho dcera Pak Kun-hje působí v jihokorejské nejvyšší politice od roku 2004 a od roku 2013 se stala prezidentkou země. Její zvolení bylo považováno také za projev určité konzervativní nostalgie Jihokorejců po časech jejího otce. Během minulého roku potom vyšly na povrch informace o tom, že má i v úřadě vazby s kontroverzním Čoj Sun-silem, jehož rodina byla úzce spojena právě s diktátorstvím Pak Čun-Hjeva. To vzbudilo ve velké části společnosti odpor.

Klan Čojů potom figuruje v dalším korupčním skandálu, který ukazuje na jeho blízké  spojení s velkým byznysem. De facto šéf firmy Samsung Li Jae-jong podle informací médii nakupoval z korporátních fondů firmy koně pro dceru Čoje, ale řeč měla jít o větších obnosech, které Čoj dostával.

Případ má ale širší korupční dimenzi, ve které figurují další politické postavy z prezidentčina okolí. Po odvolání prezidentky je nyní otevřená cesta k vyšetřování a obžalobě, protože Pak Kun-hje ztratila imunitu. Vyšetřování se týká Pak Kun-hje, klanu Čoj, de fakto šéfa Samsungu Li Jae-jonga a řady dalších politických poradců bývalé prezidentky.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.