Návrh prohlášení G20 už dále neodmítá protekcionismus nebo kompetitivní devalvace

Reuters. Světový finanční lídři už nemusejí explicitně odmítat protekcionismus, nebo kompetitivní devalvace, ukázal návrh komuniké pro jejich schůzku příští týden. V návrhu se píše jen o udržování „otevřeného a spravedlivého mezinárodního obchodní systému.“

Ministři financí a guvernéři centrální bank z dvaceti nejvyspělejších zemí se setkají příští týden 17.-18. března v německém Baden Badenu, aby probrali témata týkající se světové ekonomiky.

Bude to první setkání ministrů financí, kdy bude přítomna již nová administrativa Donalda Trumpa.

Komuniké, o němž Reuters informuje a které se ještě může změnit, bylo zřejmě navrženo, aby zahrnulo nové americké pozice.

Návrh odboural větu, která byla používána minulý rok „odolat všem formám protekcionismu.“ Varování proti protekcionismu se v komuniké G20 objevovalo více než deset let.

„Je to zvláštní, že to nebylo uvedeno“, říká zdroj obeznámený s komuniké. „Možná je to minimum, na čem se byli schopni shodnout.“

Také již není zahrnuta formulace, která byla dříve používána „zdržet se kompetitivních devalvací“ a „necílit kurz pro účely konkurence.“ Místo toho komuniké říká „udržet otevřený a spravedlivý mezinárodní obchodní systém“ a „potvrzujeme naše bývalé kurzové závazky.“

Také formulace, která se objevovala roky „nadměrná volatilita a chaotické pohyby kurzu mají nepříznivé dopady na ekonomickou a finanční stabilitu.“

Trumpův poradce pro obchod, Peter Navarro, uvedl, že deficit USA s Německem ve výši 65 mld. dolarů je jedna z nejtěžších obchodních otázek. Potřeba prý budou bilaterální diskuse mimo omezení EU. Tento jeho komentář navazuje na předchozí stížnosti ohledně toho, že Německo zneužívá příliš slabé euro, aby získalo obchodní výhodu.

Trump pohrozil německým automobilkám hraniční daní ve výši 35% s argumentem, že je tak donutí vytvořit více pracovních míst v USA.

Jeho protekcionistické názory postrašily německé politiky i manažery, neboť největší evropská ekonomika získává skoro polovinu svého výstupu díky exportu. A Spojené státy jsou pro Německo nejdůležitější obchodní partner s téměř 10% exportu.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.