Čínské devizové rezervy vyskočily v únoru nad tři biliony dolarů, poprvé za osm měsíců

Reuters. Čínské devizové rezervy neočekávaně vzrostly poprvé za osm měsíců. Vyskočily zpět nad 3 biliony dolarů po zavedení regulativních opatření a stabilizaci yuanu, které si kladly za cíl zmírnit kapitálové odlivy.

Obnovení rezerv může zmírnit obavy na globálních trzích, že Čína plánuje další prudkou jednorázovou devalvaci yuanu, což by mohlo zažehnout obchodní napětí mezi novou administrativou prezidenta Trumpa.

Rezervy se vyšplhaly na 3,005 bilionů dolarů, jejich první nárůst od června 2016.

Státní správa devizových rezerv oznámila, že čínské devizové rezervy se budou postupně stabilizovat, když budou povolovat tlaky na kapitálové odlivy.

Čína zpřísnila pravidla na vývoz kapitálu ze země, protože chtěla zabránit poklesu rezerv a podpořit yuan. Minulý rok využila skoro 320 mld. dolarů rezerv, ale i tak yuan spadl o 6,5% vůči dolaru, což byl jeho největší pád od roku 1994.

V minulých týdnech se yuan zastabilizoval. Ovšem očekávání nárůstu amerických úrokových sazeb obnoví obavy, že se yuan znovu dostane pod tlak.

Trump v průběhu volební kampaně uvedl, že Čínu prohlásí za měnového manipulátora hned svůj první den v úřadě, avšak jeho poradci nyní tvrdí, že vyčkají na konečný verdikt od amerického ministerstva financí ve zprávě, která bude publikována v polovině dubna.

Jeden ze zdrojů, který si přál být uveden v anonymitě uvedl, že Čína letos povolí větší fluktuace yuanu.

Úřady zpřísnily opatření k odlivu kapitálu ze země. Například nároky na podrobnější dokumentaci, ale také ohledně zahraničních investic. Jedním z takových případů je i časté čínské nakupování zahraničních fotbalových klubů.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.