Druhé hlasování o skotské nezávislosti se zdá být „nevyhnutelné“

Financial Times. Skotská premiérka Sturgeonová bude směřovat ke konci roku 2018, ale premiérka se snaží hlasování oddálit až po Brexitu, píší Financial Times.

Druhé referendum o skotské nezávislosti je nyní téměř nevyhnutelné. Zdá se být otázkou KDY, nikoliv, zda bude svoláno. Lidé blízcí premiérce Mayové řekli, že očekávají, že Nicola Sturgeonová, skotská premiérka, bude chtít svolat referendum na příští podzim, ale vláda bude bojovat za to, aby referendum bylo posunuto po Brexitu.

Místo zpochybnění právní závaznosti hlasování, zdá se nyní důležitější debata o datu.

Referendum o nezávislosti by zkomplikovalo cestu k Brexitu a mohlo vytvořit rozbušku do vyjednávání mezi Londýnem a Bruselem. Výzkum veřejného mínění ukázal, že Skotové jsou rozděleni přesně 50-50 ohledně nezávislosti.

Vláda chce referendum posunout za květen 2019 a později, kdy se očekává, že Británie již nebude členem EU. Naopak, Skotská národní strana bude dle očekávání volat po hlasování v srpnu či září 2018, což by mohlo znamenat snahu, aby se Skotsko stalo nezávislým členem EU.

Sturgeonová řekla BBC, že podzim roku 2018 by „odpovídal selskému rozumu“, i když zdůraznila, že rozhodnutí ještě nepadlo.

Podzim 2018 by to bylo čtyři roky po poslední referendum, které bylo vnímáno jako událost „jednou za generaci.“ V té době bude finišovat i vyjednávání vlády Theresy Mayové, například ohledně imigrace či plateb do rozpočtu EU. Osoba blízká premiérce uvedla, že „nacionalisté sázejí na to, že nelze vyhrát válku na dvou frontách.“

Britská vláda doufá, že druhým plebiscitem zatlačí Skotskou národní stranu, která ovládá již desetiletí skotskou politiku. Skotové volili 62 – 38 proti Brexitu. Aktuální výzkum také uvedl, že 53 % respondentů se domnívá, že by mělo být druhé referendum ohledně Brexitu. Jen 24 % si myslí, že Theresa Mayová dělá dobrou práci a reprezentuje zájmy Skotska v procesu odchodu z EU.

Ministr obrany uvedl, ať nacionalisté na druhé referendum „zapomenou“, zatímco premiérka uvedla, že prostě by nemělo být další referendum tak záhy po hlasování roku 2014.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.