EU se připravuje na to, že Británie spustí Brexit

Financial Times. Theresa Mayová zřejmě spustí článek 50 do úterka, napsaly Financial Times.

 Evropští lídři se připravují na to, že Velká Británie spustí článek 50, neboť se množí signály, že Theresa Mayová aktivuje článek do úterý.

Informace zazněly na pátečním EU summitu s tím, že na setkání 6. dubna by měla zaznít reakce na oficiální britský dopis.

Donald Tusk prohlásil, že EU je na všechny procedury s tím související dobře připravená. Belgický premiér očekává těžká vyjednávání, nejen o finančních otázkách, dodal také, že Britové si nevybrali dobře.

Premiérka Mayová by měla podle očekávání dostat souhlas obou komor ke spuštění článku 50 v pondělí. I toho důvodu jsou tu spekulace, že právě úterý bude dnem oficiálního oznámení, neboť po schválení parlamentem už nebude důvod, aby premiérka dále vyčkávala.

Jean-Claude Juncker si naopak zafilozofoval s tím, že doufá, že jednoho dne Británie své rozhodnutí obrátí. „Doufám, že přijde den, kdy Britové znovu vstoupí na loď.“

V pondělní debatě se Mayová bude chtít zbavit dvou dodatků k legislativě, které byly schváleny Sněmovnou lordů. Ta první se snaží jednostranně zaručit práva občanů EU v současné době žijících ve Velké Británii. A druhá se týká hlasování o konečné dohodě v Parlamentu. Asi 20 konzervativních poslanců tráví tento víkend s tím, jestli se mají nebo nemají odvážit rebelie proti premiérce Mayové.

Někteří doufají, že udělá kompromis a chtějí slovní ujištění, že Parlament bude mít v budoucnosti slovo při finální dohodě. Premiérka Mayová si žádné dodatky nepřeje.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.