Polsko potřebuje méně důvěry v EU a negativní zahraniční politiku

AP. V rozhovoru pro polský bulvár řekl polský ministr zahraničí Witold Waszczkowski, že polská zahraniční politika by se měla méně spoléhat na Evropskou unii a být agresivnější. Napsala o tom agentura Associated Press (AP). Slova polského šéfdiplomata padla v souvislosti se znovuzvolením Donalda Trumpa do pozice předsedy Evropské rady minulý týden. Polsko jeho nové zvolení na post nepodporovalo.

Waszczkowski dále řekl, že Polsko i nadále zůstane členem Evropské unie, kam vstoupilo v roce 2004. Trump neměl podporu současné konzervativní vlády ve Varšavě, ale té se její postoj nepodařilo celoevropsky prosadit. Za hlavní motiv je považována skutečnost, že Tusk a šéf vládní strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczynski jsou vnitropoliticky „nesmiřitelnými nepřáteli“, napsala agentura AP dále.

Okolnosti znovuzvolení Tuska byly ministrem silně kritizovány. Mluvil v rozhovoru o tom, že došlo k „vydírání a nátlaku“ a že vznikla „koalice proti Polsku“. Podle Waszczkowského musí nyní Polsko „drasticky snížit úroveň důvěry v Evropskou unii. A začít negativní politiku.“

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.