V Bílém domě vypukla občanská válka kvůli obchodu

Financial Times. Ostrá schůzka v Oválné pracovně mezi protekcionisty a umírněnými zastánci volného obchodu, píše deník Financial Times.

Občanská válka vypukla v Bílém domě kvůli obchodu. Konflikt vedl k tomu, co potom jeden z úředníků popsal jako „ostrá schůzka“ v Oválné pracovně, kde se střetli ekonomičtí nacionalisté blízcí Donaldu Trumpovi s umírněnými zastánci obchodu z Wall Street. Bitka ustanovila dvě skupiny – tvrdou sestávající ze Steva Bannona a poradce pro obchod Petera Navarra proti Gary Cohnovi, bývalému manažerovi Goldman Sachs, který vede Národní ekonomickou radu. V centru debaty se ocitl Peter Navarro, který mimo jiné obvinil Německo ze zneužívání „hrubě podhodnoceného“ eura. Zdá se, že jeho vliv v Bílém domě slábne.

Nicméně během sporu v Oválné pracovně se prezident Trump přidal na stranu ekonomických nacionalistů. Tato bitva o obchod je znakem širší neshody na ekonomické politice uvnitř Trumpovy administrativy.

A odehrává se krátce před tím, že do Bílého domu přicestuje Angela Merkelová a také v rámci příprav na schůzku ministrů financí G20 právě v Německu.

Spory mezi Cohnem a Navarrem se přetřásají také na webu Breitbart, který jednoho z nových úředníků „zvláštního asistenta pro mezinárodní obchod“, Andrew Quinna, označil na vnitřního nepřítele v Bílém domě. Jednalo se především o jeho podporu dohodám typu TPP (Transpacifické partnerství).

Ovšem na druhou stranu se zdá, že právě jeho jmenování a Navarrova izolace uklidňuje některé obavy ohledně zvýšení cel a jiných agresivních kroků, které by mohly vést k obchodní válce. Představitelé některých zemí, kteří se chtěli sejít s Navarrem, byli odkloněni k lidem z týmu Cohna. A někteří přímo přešli ke Cohnovi, nebo k dalším představitelům Trumpovy administrativy např. k Jared Kushnerovi, který je Trumpovým zetěm.

Někteří to, že je Navarro stále více marginalizován, interpretují tak, že prezident je přemožen rostoucím vlivem veteránům administrativy Wall Street a ustupuje ze svých slibů o jiném přístupu k obchodu. Thea Lee, zástupkyně největší odborové organizace v USA, k tomu uvádí: „V tuto chvíli se zdá, že křídlo Trumpovy administrativy vedené Wall Street tuto bitvu vyhrává a že toto křídlo preferuje udržení statu quo ohledně americké obchodní politiky.“

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.