EU a ASEAN se dohodly, že volný obchod je znovu na stole

Reuters. EU a Asociace zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) oznámily, že oba dva bloky se pokusí oživit plány na dohodu o volném obchodu.

EU a 10-členný ASEAN zahájily rozhovory o dohodě v roce 2007, ale následně proces opustily, když si místo toho EU zvolila bilaterální vyjednávání s jednotlivými zeměmi.

Vyjednávání měla nejasné výsledky, dohoda byla dojednána se Singapurem a nejnověji s Vietnamem, ale ještě musí být prosazena do praxe.

Evropská komisařka pro obchod, Cecilie Malmströmová uvedla, že bylo rozhodnuto o obnovení rozhovorů, ale nebyl zde žádný jasný časový rozvrh.

„Věříme, že je důležité spojit dva rostoucí trhy a odstranit co možná nejvíce překážek obchodu,“ uvedla Malmströmová.

„Mít regionální dohodu mezi EU a ASEAN je dlouhodobý cíl, který jsme probírali roky. A nyní k němu směřujeme.“

Obchodní dohoda s ASEAN by spojila EU se sedmým největším trhem světa, který zároveň zažívá silnou expanzi střední třídy. Zejména Vietnam a Filipíny patří mezi světové ekonomiky s nejvyšším výkonem.

Region zemí ASEAN má celkem 622 milionů lidí a ekonomika v hodnotě 2,6 bilionu dolarů. Hlavním motorem je spotřeba, exporty a zpracovatelský průmysl, Evropa je klíčový importér zboží.

Úvodní vyjednávání mezi EU a ASEAN byly zastaveny částečně i kvůli problémům stanovení jednotných standardů mezi deseti zeměmi jihovýchodní Asie, které mají různé politické systémy, velké rozdíly ve velikosti ekonomik a populace.

Lidská práva jsou dalším problémem u mnoha zemí ASEAN – v případě Vietnamu, Thajska, Malajsie, Kambodži a Laosu, což pro EU vytváří překážku, neboť má ve své obchodní politice obsažen požadavek lidských práv.

ASEAN je volně vytvořen dle modelu EU, i když ho ještě čeká proces stanovení společných standardů jako je volný pohyb zboží, kapitálu a práce. Na rozdíl od Bruselu, zde není žádný úřad, který by měl moc vynucovat plnění dohod.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.