FT: Hra o Skotsko bude tvrdší

Přečetli jsme: Jak je vnímáno další referendum o nezávislosti Skotska, ke kterému se schyluje jako jeden z důsledků Brexitu, v britském tisku?

Pondělí mohlo být nejspíš dnem, kdy Velká Británie umřela, napsal Sebastian Payne pro Financial Times v pondělí. Ohlášení dalšího referenda o nezávislosti z úst premiérky Nicoly Sturgeonové není velké překvapení, ale pořád šokuje.

Payne připomíná, že je to podruhé za jedno desetiletí, kdy mají Skoti volit, zda chtějí přerušit třistaletou unii s Anglii. Před třemi roky bylo referendum hořké, rozdělující a jen těsně ho vyhráli zastánci unie. Nyní půjde o všechno.

Skotská národní strana v roce 2014 považovala volbu možností, která se naskytne jednou za generaci. Nyní sází na nejistotu, kterou do země vneslo rozhodnutí Velké Británie opustit Evropskou unii a nadcházející vyjednávání o odchodu – obojí dává šanci na další slovo ohledně nezávislosti Skotska, myslí si Payne dále.

Premiérka Sturgeonová chce referendum před tím, než Británie odejde z bloku ve snaze o to ukázat, že se Skotsko může vydat jiným směrem. Na webové stránce referenda už je věta ‚Skotsko bude mít volbu mezi britským Brexitem v režii toryů, nebo převzetím vlastní kontroly nad osudem pomocí nezávislosti.‘

Plebiscit je v rukou Westminsteru

Premiérka Velké Británie Theresa Mayová musí nyní hrát podle názoru Payneho velmi jemnou hru k tomu, aby unii se Skotskem zachránila. Decentralizovaný skotský parlament nejspíš podpoří referendum ale zda se tak stane a za jakých okolností je v rukou Westminsteru.

Paní Mayová by mohla referendu podle Payneho slov zabránit, což by ale mělo negativní efekt na severu. Skotští nacionalisté dělají kariéru na podobných křivdách. Nedovolit další plebiscit by vedlo k nárůstu hnutí za nezávislost.

Pro Mayovou je nejlepším způsobem záchrany unie to, že jakékoliv referendum opozdí, tak aby bylo v době, kdy Británie opustí EU, tedy po roce 2019. Může teď přesvědčivě tvrdit, že vláda i decentralizované úřady se teď musí zaměřit na okolnosti Brexitu a zajistit pro zemi tu nejlepší dohodu. Navíc, nejbližší parlamentní volby budou ve Skotsku v roce 2021, což – Payne argumentuje – může změnit pozice SNS (Skotské národní strany). Financial Times nyní argumentovaly, že hospodářský argument pro nezávislost Skotska je dnes mnohem slabší než v roce 2014. Mohou za to klesající příjmy z ropy a stoupající fiskální deficit.

Nicméně, jak Payne konstatuje, žijeme v nezvyklé době. Podobně jako se to stalo v případě podpory Brexitu minulý rok, Skoti mohou volit něco, co je učiní chudšími. Popularita Sturgeonové může klesat a názory veřejného mínění mohou být těsné ohledně výsledků referenda, ale pro unionisty bude i tak těžké vyvrátit názor, že Skotsko je táhnuto někam, kam nechce.

Díky Brexitu, pokračuje dále Payne, bude boj za unii tvrdší. Na druhou stranu hospodářské a kulturní argumenty ve prospěch Velké Británie jsou podle něj silnější než před tím. Unionisté musí začít s kampaní o tom, že další dělení není ničím zájmu nyní. Další referendum bude testem toho, zda malé politikaření může být ještě poraženo racionálními argumenty s důkazy.

Velkou ironii je podle autora to, že právě Konzervativní strana, hnutí postavené na principu unionismu, přivedla Velkou Británii na okraj dezintegrace. V roce 2014 byl David Cameron chápán jako muž, který unii zachránil. Díky výsledku referenda v červnu 2016 se může stát tou osobou, která unii zničila, shrnul Sebastian Payne.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.